Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnerahospicjum powołane do życia 7 listopada 2004 roku przez fundatora Adama Cieślę, aktualnego prezesa. Fundacja obejmuje kompleksową opieką lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną i psychologiczną dzieci do lat 18. W roku 2009 sprawowało opiekę nad 49 dziećmi i ich rodzinami. Obecnie w hospicjum jest 47 podopiecznych. Jest najstarszym domowym hospicjum dla dzieci działającym na terenie Małopolski. Od kwietnia 2007 roku jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000203313). Mottem Fundacji są słowa jej patrona ks. prof. Józefa Tischnera: Miłość nas rozumie.

Zasady i formy działania[edytuj | edytuj kod]

Zespół hospicyjny został stworzony przez dr n. med. Jolantę Goździk, która przybyła z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W trakcie swojej edukacji medycznej pobierała nauki m.in. od prof. zw. dr. hab. med Jacka Łuczaka, twórcy zasad opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce.

Opieka medyczna nad pacjentami i ich rodzinami prowadzona jest w ich rodzinnym domu bezpłatnie, w systemie całodobowym przez 7 dni w tygodniu. Hospicjum, w miarę swoich możliwości, zapewnia pacjentom również niezbędny sprzęt medyczny, refundację za leki, środki opatrunkowe, badania laboratoryjne i porady konsultacyjne.

W skład zespołu medycznego wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psycholog, rehabilitanci, pracownik socjalny oraz wolontariusze.

Ludzie związani z Fundacją[edytuj | edytuj kod]

Od samego początku działalność Hospicjum wspiera prof. dr hab. med. Antoni J. Dziatkowiak i prof. Jerzy Stuhr, który również pełni funkcję przewodniczącego Rady Fundacji. W 2010 roku prof. Antoni J. Dziatkowiak został członkiem Rady Patronackiej Fundacji. Wcześniej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji. W jego miejsce od 22 stycznia 2010 roku wiceprzewodniczącym Rady Fundacji jest prof. dr hab. Tadeusz Gadacz.

Pierwsze większe wsparcie dla Hospicjum stało się możliwe dzięki zegarkowi papieża Jana Pawła II, który przekazał ten dar na ręce Antoniego J. Dziatkowiaka, członka Rotary Club Kraków.

Patronem Hospicjum jest ksiądz profesor Józef Tischner. Jego brat prof. dr hab. Marian Tischner jest w Radzie Patronackiej Fundacji, a drugi brat – Kazimierz Tischner przewodniczy Stowarzyszeniu Drogami Tischnera, instytucji współpracującej z Hospicjum.

Pozostali członkowie Rady Patronackiej:

  • ks. kard. Stanisław Dziwisz – honorowy przewodniczący,
  • prof. dr hab. med. Stanisław Korzeniowski,
  • dr hab. med. Maciej Kowalczyk – dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu,
  • ks. bp prof. Tadeusz Pieronek.

Fundacja współpracuje z Instytutem Myśli Józefa Tischnera oraz Społecznym Instytutem Wydawniczym "Znak".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]