Krakowskie Seminarium Biblijne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krakowskie Seminarium Biblijne
Seminarium duchowne
Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej
(1 Kor. 2:5)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Lubomirskiego 7a
31-509 Kraków

Data założenia

1993

Dyrektor

prezbiter Paweł Sochacki

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Krakowskie Seminarium Biblijne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Krakowskie Seminarium Biblijne”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Krakowskie Seminarium Biblijne”
Ziemia50°04′05,131″N 19°57′03,575″E/50,068092 19,950993
Strona internetowa

Krakowskie Seminarium Biblijne – jedno z seminariów duchownych Kościoła Zielonoświątkowego w RP, z siedzibą w Krakowie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Seminarium jest szkołą odwołującą się do nauczania klasycznego nurtu zielonoświątkowego, czerpiącego z tradycji wiary protestantyzmu i ewangelikalizmu. Założone zostało w 1993 r. w ramach Kościoła Zielonoświątkowego, którego agendą jest do chwili obecnej. Seminarium opiera się na wykładni wiary Kościoła Zielonoświątkowego i doktrynalnie reprezentuje pentekostalizm klasyczny.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności seminarium jest kształtowanie wiary i przygotowanie do służby chrześcijańskiej. Absolwenci szkoły mogą służyć w zborach w ramach różnych posług. Kształcenie obejmuje zarówno elementy teoretyczne z zakresu teologii, jak również praktyczne. Nauka w seminarium odbywa się w systemie zaocznym w siedzibie seminarium w Krakowie oraz w Ośrodku Rekolekcyjnym Kościoła Zielonoświątkowego w Czchowie. Studentem w seminarium może być każdy chrześcijanin należący do jakiegokolwiek ewangelicznego kościoła protestanckiego, który otrzymał rekomendację od pastora zboru.

Szkoły główne[edytuj | edytuj kod]

Ramowy program obejmuje 80 godzin, na który składają się wykłady oraz zajęcia praktyczne (głoszenie kazań, prowadzenie rozmowy duszpasterskiej, grupy domowe etc.). Podstawowy program obejmuje dwa typy szkół. Po ukończeniu jednej z nich, student otrzymuje świadectwo i może kontynuować naukę na kolejnej w roku następnym. Po ukończeniu dwóch szkół student może przystąpić do napisania pracy dyplomowej. Dyplom ukończenia seminarium przyznawany jest osobom, które obroniły pracę dyplomową. W danym roku można realizować program wyłącznie jednej z dwóch szkół, tj.:

  • Szkoła kaznodziejów i liderów – obejmująca następujące bloki tematyczne: powołanie do służby, Kościół Jezusa Chrystusa, biblijne szafarstwo, chrześcijańskie nabożeństwo, zrozumienie i wykład Słowa, nauczanie w małych grupach, kaznodziejstwo – wykłady i ćwiczenia, chrześcijańskie przywództwo, duszpasterstwo – wykłady i ćwiczenia, życie sługi Bożego.

Między wykładami odbywa się realizacja materiału uzupełniającego oraz prace kontrolne. Warunkiem kontynuacji nauki jest zaliczenie po każdym semestrze egzaminu.

Inne szkoły[edytuj | edytuj kod]

Innymi szkołami prowadzonymi przez seminarium co kilka lat są:

  • Szkoła poradnictwa chrześcijańskiego – obejmująca następujące bloki tematyczne: człowiek – Boże stworzenie, krew Chrystusa, duchowa walka, charakter sługi, poradnictwo chrześcijańskie, chrześcijańska rodzina, poradnictwo rodzinne (poradnictwo przedmałżeńskie, poradnictwo małżeńskie, poradnictwo wychowawcze, seminarium: ćwiczenia z prowadzenia rozmów duszpasterskich), poradnictwo wśród dzieci i młodzieży, poradnictwo wśród chorych i samotnych.
  • Szkoła służby muzycznej – obejmująca następujące bloki tematyczne: powołanie do służby, Kościół Jezusa Chrystusa – rola muzyki w Kościele i służbie, usługiwanie w Duchu, chrześcijańskie nabożeństwo, biblijne podstawy uwielbienia i służby muzycznej, prowadzenie uwielbienia – talent a pomazanie, niebezpieczeństwa w służbie muzycznej, instrument: lider, styl – warsztaty, prowadzenie uwielbienia w praktyce – warsztaty, życie sługi Bożego.
  • Szkoła ewangelizacji i zakładania zborów – obejmująca następujące bloki tematyczne: fundamentalne zasady zakładania zborów, potrzeba zakładania zborów, definicja Kościoła, natura i funkcje Kościoła, koncepcja pomnażania zborów, służba misyjna apostoła Pawła, rola modlitwy w ewangelizacji, ewangelizacja – pokonywanie przeszkód, ewangelizacja wśród młodzieży, jak wyposażać innych do działań misyjnych?, jak pracować w zespole?, jak rozwijać wizję?, działania praktyczne – udział w akcjach misyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]