Krakowskie Seminarium Biblijne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krakowskie Seminarium Biblijne
Seminarium duchowne
Aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej
(1 Kor. 2:5)
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Lubomirskiego 7a
31-509 Kraków
Data założenia 1993
Dyrektor prezbiter Paweł Sochacki
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Krakowskie Seminarium Biblijne
Krakowskie Seminarium Biblijne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krakowskie Seminarium Biblijne
Krakowskie Seminarium Biblijne
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Krakowskie Seminarium Biblijne
Krakowskie Seminarium Biblijne
Ziemia50°04′05,131″N 19°57′03,575″E/50,068092 19,950993
Strona internetowa

Krakowskie Seminarium Biblijne – jedno z seminariów duchownych Kościoła Zielonoświątkowego w RP, z siedzibą w Krakowie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Seminarium jest szkołą odwołującą się do nauczania klasycznego nurtu zielonoświątkowego, czerpiącego z tradycji wiary protestantyzmu i ewangelikalizmu. Założone zostało w 1993 r. w ramach Kościoła Zielonoświątkowego, którego agendą jest do chwili obecnej. Seminarium opiera się na wykładni wiary Kościoła Zielonoświątkowego i doktrynalnie reprezentuje pentekostalizm klasyczny.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem działalności seminarium jest kształtowanie wiary i przygotowanie do służby chrześcijańskiej. Absolwenci szkoły mogą służyć w zborach w ramach różnych posług. Kształcenie obejmuje zarówno elementy teoretyczne z zakresu teologii, jak również praktyczne. Nauka w seminarium odbywa się w systemie zaocznym w siedzibie seminarium w Krakowie oraz w Ośrodku Rekolekcyjnym Kościoła Zielonoświątkowego w Czchowie. Studentem w seminarium może być każdy chrześcijanin należący do jakiegokolwiek ewangelicznego kościoła protestanckiego, który otrzymał rekomendację od pastora zboru.

Szkoły główne[edytuj | edytuj kod]

Ramowy program obejmuje 80 godzin, na który składają się wykłady oraz zajęcia praktyczne (głoszenie kazań, prowadzenie rozmowy duszpasterskiej, grupy domowe etc.). Podstawowy program obejmuje dwa typy szkół. Po ukończeniu jednej z nich, student otrzymuje świadectwo i może kontynuować naukę na kolejnej w roku następnym. Po ukończeniu dwóch szkół student może przystąpić do napisania pracy dyplomowej. Dyplom ukończenia seminarium przyznawany jest osobom, które obroniły pracę dyplomową. W danym roku można realizować program wyłącznie jednej z dwóch szkół, tj.:

  • Szkoła kaznodziejów i liderów – obejmująca następujące bloki tematyczne: powołanie do służby, Kościół Jezusa Chrystusa, biblijne szafarstwo, chrześcijańskie nabożeństwo, zrozumienie i wykład Słowa, nauczanie w małych grupach, kaznodziejstwo – wykłady i ćwiczenia, chrześcijańskie przywództwo, duszpasterstwo – wykłady i ćwiczenia, życie sługi Bożego.

Między wykładami odbywa się realizacja materiału uzupełniającego oraz prace kontrolne. Warunkiem kontynuacji nauki jest zaliczenie po każdym semestrze egzaminu.

Inne szkoły[edytuj | edytuj kod]

Innymi szkołami prowadzonymi przez seminarium co kilka lat są:

  • Szkoła poradnictwa chrześcijańskiego – obejmująca następujące bloki tematyczne: człowiek – Boże stworzenie, krew Chrystusa, duchowa walka, charakter sługi, poradnictwo chrześcijańskie, chrześcijańska rodzina, poradnictwo rodzinne (poradnictwo przedmałżeńskie, poradnictwo małżeńskie, poradnictwo wychowawcze, seminarium: ćwiczenia z prowadzenia rozmów duszpasterskich), poradnictwo wśród dzieci i młodzieży, poradnictwo wśród chorych i samotnych.
  • Szkoła służby muzycznej – obejmująca następujące bloki tematyczne: powołanie do służby, Kościół Jezusa Chrystusa – rola muzyki w Kościele i służbie, usługiwanie w Duchu, chrześcijańskie nabożeństwo, biblijne podstawy uwielbienia i służby muzycznej, prowadzenie uwielbienia – talent a pomazanie, niebezpieczeństwa w służbie muzycznej, instrument: lider, styl – warsztaty, prowadzenie uwielbienia w praktyce – warsztaty, życie sługi Bożego.
  • Szkoła ewangelizacji i zakładania zborów – obejmująca następujące bloki tematyczne: fundamentalne zasady zakładania zborów, potrzeba zakładania zborów, definicja Kościoła, natura i funkcje Kościoła, koncepcja pomnażania zborów, służba misyjna apostoła Pawła, rola modlitwy w ewangelizacji, ewangelizacja – pokonywanie przeszkód, ewangelizacja wśród młodzieży, jak wyposażać innych do działań misyjnych?, jak pracować w zespole?, jak rozwijać wizję?, działania praktyczne – udział w akcjach misyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]