Krakowskie Szkoły Artystyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krakowskie Szkoły Artystyczne (KSA), zespół szkół policealnych mieszczących się w Krakowie przy ulicy Zamoyskiego 52 i Dekerta 10, nad którymi nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła prywatna, powstała w 1992 roku jako Szkoła Aktorska i Telewizyjna SPOT[1] będąc pierwsza szkołą w ramach projektu Krakowskich Szkół Artystycznych[2].

Obecnie KSA obejmuje:[3]

  • Szkołę Aktorską SPOT,
  • Szkoła Choreografii (SCHo)
  • Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU),
  • Szkoła Konstrukcji Ubioru (SKU)
  • Szkołę Kreatywnej Fotografii (SKF),
  • Szkołę Wnętrz i Przestrzeni (SWP),
  • Szkołę Visual Merchandisingu (SVM).

Kształcenie w szkołach odbywa się w trybie dziennym i zaocznym, program obejmuje dwa (SPOT, SKF, SWP, SVM) lub dwa i pół (SAPU) roku nauki, organizowane są także szkolenia z danej dziedziny.

SPOT – Szkoła Aktorska[edytuj | edytuj kod]

Dwuletnia szkoła policealna, nad którą nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada uprawnienia do wydawania dyplomu z tytułem aktora. Szkoła powstała w 1992 roku a wykładowcami są aktorzy z krakowskich teatrów z m.in. Narodowego Starego Teatru[4] np. Katarzyna Nowak[5]

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy rok nauki przygotowuje do egzaminu na AST. Przyszli aktorzy uczęszczają na zajęcia z dykcji, impostacji głosu, scen klasycznych i współczesnych czy piosenki, a także uczestniczą w organizowanych w szkole castingach do filmów i seriali telewizyjnych oraz biorą udział w spektaklach. Wykładowcami są aktywni zawodowo aktorzy oraz reżyserzy, głównie z Teatru Starego. Państwowa Komisja Egzaminacyjna Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie zaliczyła dwa lata nauki w SPOT do stażu aktorskiego dopuszczającego do Państwowego Egzaminu Aktorskiego. Absolwenci przygotowują spektakl dyplomowy.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU)[edytuj | edytuj kod]

Szkoła kształcąca w kierunku projektowania odzieży, biżuterii i nakryć głowy.

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru istnieje od 1994 roku i jest dwuipółletnią szkołą policealną, nad którą nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła posiada uprawnienia do wydawania dyplomu z tytułem projektanta mody. Oprócz podstawowych przedmiotów (projektowanie odzieży, biżuterii i nakryć głowy) przyszli projektanci uczą się rysunku, malarstwa, kompozycji i fotografii, a także historii tkaniny i historii ubioru. Zapoznają się też z programami graficznymi. Nauka w szkole kończy się egzaminem dyplomowym oraz wykonaniem kolekcji. W SAPU organizowane są też płatne warsztaty projektowania, konstrukcji i modelowania czy wizażu.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze dzieła absolwentów są prezentowane podczas pokazu dyplomowego (Cracow Fashion Awards, wcześniej Igłą Malowane) W Nowohuckim Centrum Kultury. Szkoła Urządza też inne pokazy dzieł swoich studentów, jak Laboratorium Mody czy Pokaz Papierowy w ramach promowania ekologii.

Najlepsi absolwenci SAPU pracują w firmach odzieżowych (House of Colours, Reserved, Vistula, Ravel, Royal Collection, Orsay, Solar, Ola Styl Studio, Ryłko), a ich kolekcje wygrywają konkursy (Łucja Wojtala - „Srebrna Pętelka” 2005, Elwira Horosz, Łucja Wojtala – wyróżnienia w kategorii pret a porter na Międzynarodowych Targach Łódzkich 2007, Peggy Pawłowski – Złota Nitka 2008), Zemelka&Pirowska, Iza Ziolkowska&Piotr Czachor,Anna Kara prowadzą z powodzeniem swoje własne butiki.

Szkoła Kreatywnej Fotografii (SKF)[edytuj | edytuj kod]

Szkoła dwuletnia (szkoła policealna), nad którą nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada uprawnienia do wydawania dyplomu z tytułem artysty fotografika.

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

Program obejmuje przedmioty teoretyczne (jak historia fotografii czy prawo autorskie), ogólnoplastyczne (kompozycja , ćwiczenia kolorystyczne) i kierunkowe (techniki fotografii monochromatycznej i kolorowej, ćwiczenia o zróżnicowanej tematyce, komputerowa obróbka zdjęć za pomocą programów graficznych). W pierwszym roku nauki przyszli fotografowie zdobywają podstawy warsztatu, drugi poświęcony jest relacji między fotografią a jej społecznym odbiorem, fotografii reklamowej, komputerowej obróbce zdjęć i przygotowaniu pracy dyplomowej. W czerwcu odbywa się cykl wystaw prac dyplomowych absolwentów w galeriach i klubach w Krakowie.

Szkoła Visual Merchandisingu (SVM)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza w Polsce szkoła kształcąca w zakresie visual merchandisingu (kreatywnej prezentacji produktu), dwuletnia szkoła policealna, nad którą nadzór sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada uprawnienia do wydawania dyplomu z tytułem specjalisty Visual Merchandisingu.

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

Visual merchandising jest elementem strategii marketingowej, obejmującym takie kreowanie ekspozycji i przestrzeni sklepowej, które stawia produkt w centrum uwagi kupującego.

Program SVM składa się z kilkunastu przedmiotów, jak kompozycja, teoria barw, rysunek odręczny, podstawy fotografii, praca z programami graficznymi podstawy projektowania wnętrz i przestrzeni wystawowych, stylizacja i tendencje w modzie, psychologia sprzedaży, visual merchandising od podstaw do samodzielnego tworzenia instrukcji VM dla danej marki[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]