Kramarz (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kramarz
Gatunek obyczajowy
Data premiery 16 listopada 1990
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 91 min
Reżyseria Andrzej Barański
Scenariusz Andrzej Barański
Główne role Roman Kłosowski
Muzyka Henryk Kuźniak
Zdjęcia Dariusz Kuc
Scenografia Paweł Mirowski
Kostiumy Violetta Jeżewska
Montaż Zbigniew Niciński
Produkcja TVP, ZF OKO
Wytwórnia WFF Łódź

Kramarz – polski film obyczajowy z 1990 roku w reż. Andrzeja Barańskiego na podstawie powieści Edwarda Kozieła pt. Wspomnienia wędrownego kramarza.

Lokacje: Łódź, Łask, Lutomiersk, Głowno, Wola Zbrożkowa, Stryków, Jeżów, Bratoszewice, Domaniewice, Koluszki, Lutomiersk.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Edward Chruścik jest prostym człowiekiem, którego życie nie oszczędzało. Wcześnie stracił rodziców, przed wojną żył w nędzy, w czasie II wojny światowej był wywieziony na roboty przymusowe. W Polsce Ludowej odkrył w sobie "głowę do interesów". Po kilku nieudanych próbach (ograbiony przez państwo rozbójniczą wymianą pieniędzy w 1950 i wspólnika-taksiarza Zawadzkiego), za sposób zarabiania pieniędzy, obiera w końcu kramarstwo, co w socjalistycznej rzeczywistości nie jest wcale takie łatwe. Wędruje po Polsce od odpustu do odpustu handlując dewocjonaliami, narażony na niewygody wędrowniczego życia i działania nieuczciwej konkurencji. W końcu pada jej ofiarą – staje przed sądem oskarżony o nielegalny handel i nie może już legalnie prowadzić interesu. Jednak nigdy, pomimo przeciwności losu, nie upada na duchu i potrafi dzięki swej poczciwości i prostocie charakteru odnaleźć się w każdej sytuacji.

Barwny obraz prowincji polskiej okresu PRL-u widziany oczami prostego człowieka w doskonałym wykonaniu odtwórcy głównej roli Romana Kłosowskiego.

Role[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]