Przejdź do zawartości

Kramer guitars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kramer Guitars – amerykański producent gitar elektrycznych i basów. Kramer produkuje gitary elektryczne i basy od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, głównie z przeznaczeniem dla muzyków grających hard rocka i heavy metal[1]. Kramer jest obecnie oddziałem Gibson Guitar Corporation[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Logo firmy Kramer Guitars

Firma Kramer Guitars została założona w roku 1976 w Neptune, w stanie New Jersey przez Dennisa Berardiego. Gryfy gitarowe i basowe Kramera zawierały aluminiowe wkładki. Każdy miał wstawki z orzecha lub klonu w żywicy epoksydowej. Korpusy były wykonane z wysokiej jakości orzecha włoskiego lub klonu, choć niektóre wczesne instrumenty zawierały również rzadkie gatunki drewna, które nie są zwykle używane w produkcji gitar, takich jak Koa, Shedua i Bubinga.

Na początku lat 80. Kramer zaczął produkować gitary z drewnianymi gryfami. Kramer postawił na współpracę z wirtuozem gitary Eddiem Van Halenem, który był wtedy na początku swojej kariery. Dało to Kramerowi światową reputację. Eddie Van Halen używał nowatorskich wtedy systemów tremolo Floyd Rose™. Kramer Guitars podpisał umowę z Floyd Rose i montował ich mosty tremolo w swoich gitarach. Od 1983 roku system tremolo Floyd Rose ™ pozostawał wyłącznym produktem Kramera przez całą dekadę.

Na początku lat dziewięćdziesiątych problemy produkcyjne w New Jersey i za granicą, ponowne pojawienie się Fendera i Gibsona jako silnych konkurentów oraz eksplozja alternatywnych zespołów, takich jak Pearl Jam i Nirvana, odbiły się na finansach Kramera. Kramer zaprzestał produkcji w 1991 roku, a później został zakupiony przez Gibson Music Instruments w Nashville[2]. Pod skrzydłami Gibsona firma działa do dnia dzisiejszego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kramer Company Overview and Story [online], www.vintagekramer.com [dostęp 2019-03-19].
  2. a b Kramer Guitars: Classic Designs, Modern Edge [online], www.kramerguitars.com [dostęp 2019-03-19] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-13].