Kras Słowacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Słowacja
 Węgry

Typ

przyrodniczy

Spełniane kryterium

VIII

Numer ref.

725

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1995
na 19. sesji

Dokonane zmiany

2000

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek”
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Słowacki Kras i jaskinie krasowe Aggtelek”
48,5833°N 20,5833°E/48,583330 20,583330
Kras Słowacki na mapie Słowacji
Wylot Doliny Zádielskiej

Kras Słowacki (słow. Slovenský kras) – obszar w południowo-wschodniej Słowacji, przy granicy z Węgrami, stanowiący zespół równin i płaskowyżów krasowych. Jest północną (słowacką) częścią jednostki geomorfologicznej, zwanej Krasem Słowacko-Węgierskim.

Kras Słowacki zbudowany jest w większości z osadowych skał pochodzenia triasowego, głównie z ławic wapieni. Występują tu bardzo liczne i rozwinięte elementy rzeźby krasowej takie jak jaskinie, uwały (zapadliska krasowe), polja, ponory, wywierzyska, ślepe doliny i in.

Góry nie przekraczają wysokości 600–800 m n.p.m. Umiarkowany płaskowyż rozdzielony jest rzekami i potokami: Štítnik, Slana, Blatný potok, Hájsky potok, Turňa. Powstały w ten sposób oddzielne płaskowyże, zwane tu płaninami (słow. planina): Koniarska, Plešivská, Silická, Horný vrch i Dolný vrch, Zádielska i Jasovská – rozdzielone głębokimi kanionami i wąwozami, zwanymi tu „cieśniawami” (słow. tiesňavy), z których najbardziej znana jest Dolina Zádielska.

Większość ludności wielu wsi położonych na terenie i obrzeżach Krasu Słowackiego stanowią Węgrzy. Liczni są również Cyganie.

Kras Słowacki jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Większą część Krasu Słowackiego obejmuje utworzony w 2002 r. Park Narodowy Kras Słowacki.

Jaskinie Krasu Słowackiego[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia Domica
Ochtińska Jaskinia Aragonitowa

W 1995 r. jaskinie Krasu Słowackiego i węgierskiego Krasu Aggtelek zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO (wpis został rozszerzony w 2000 r. o Dobszyńską Jaskinię Lodową w Słowackim Raju).

Jaskinie Krasu Słowackiego zapisane na liście dziedzictwa UNESCO[edytuj | edytuj kod]

Dostępne do zwiedzania[edytuj | edytuj kod]

Nieudostępnione do zwiedzania[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]