Przejdź do zawartości

Krasne (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krasne
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Morfometria
Powierzchnia

75,9 ha

Głębokość
• maksymalna


33 m

Położenie na mapie gminy Uścimów
Mapa konturowa gminy Uścimów, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krasne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krasne”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krasne”
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa konturowa powiatu lubartowskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Krasne”
Ziemia51°25′36″N 22°57′36″E/51,426667 22,960000

Krasne – jezioro pochodzenia krasowego położone na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Uścimów, 15 km na północny wschód od Łęcznej, we wsi Krasne.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze występuje wiele ryb słodkowodnych. Między innymi: karaś srebrzysty, karp, sandacz, leszcz, lin, okoń, płoć, sielawa, ukleja, sumik karłowaty, sum, szczupak, węgorz. Jezioro jest domem dla wielu ptaków m.in. dla perkozów osiągających tu wysoką liczebność[1]. Okresowo można też spotkać bobry.

Bezkręgowce reprezentowane są licznie przez szczeżuje występujące głównie w dnie łagodniejszego, północnego zejścia oraz pijawki rybie.

Flora[edytuj | edytuj kod]

W jeziorze występuje wiele roślin; w strefie przybrzeżnej np.: pałka szerokolistna, sit; roślin pływających np.: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), grążele żółte, grzybienie białe; roślin podwodnych: osoka aloesowata, moczarka, rogatek, wywłócznik, rdestnica

Opis jeziora[edytuj | edytuj kod]

Ma powierzchnię 75,9 ha i maksymalną głębokość 33 m[2]. Brzeg otoczony jest pasem roślinności wodnej o szerokości do kilku metrów. Szuwary składają się głównie z pałki szerokolistnej, występuje również sit rozpierzchły. Obecna jest piaszczysta plaża od strony ośrodka Riviera Krasne. Tam też znajduje się pływający pomost. Jezioro użytkowane dla celów rekreacyjnych. Nad północnym brzegiem zlokalizowany jest ośrodek Riviera Krasne, nad brzegiem południowym ośrodek Rubin, nad zachodnim Bar Krasnal. W otoczeniu jeziora znajduje się wiele działek prywatnych, a na nich domki letniskowe.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeziora, [w:] Strona gminy Uścimów [online] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-30].
  2. Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Kraina jezior, bagien i rzek [online], Starostwo Powiatowe w Łęcznej, 15 kwietnia 2012 [dostęp 2017-11-25].