Krasnokwiat białokwiatowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krasnokwiat białokwiatowy
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina amarylkowate
Rodzaj krasnokwiat
Gatunek krasnokwiat białokwiatowy
Nazwa systematyczna
Haemanthus albiflos Jacquin
Pl. Rar. Hort. Schoenbr. 1: 31. 1797
Mapa zasięgu
Krasnokwiat białokwiatowy: zasięg występowania na mapie

Krasnokwiat białokwiatowy (łac. Haemanthus albiflos) – zimozielony gatunek roślin z rodziny amarylkowatych. W naturalnym środowisku występuje u wybrzeży Afryki Południowej. Jest uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liście
Blado do ciemnozielone, szarozielone czasem z żółtymi lub białymi plamami, gładkie czasem lśniące, grube osiągają 25 cm długości, mogą być pokryte delikatnymi, białymi włoskami
Kwiaty
Na grubej łodydze, białe, złożone w baldach o szerokości od 3 do 5 cm, pręciki wyrastają ponad kwiat, a pylniki są koloru żółtego do pomarańczowego.
Kwiat
Dojrzewające owoce
Owoce
Owoce
Mięsiste jagody, dojrzałe o kolorze od jasnopomarańczowego do czerwonego
Część podziemna
Cebula osiągająca 8 cm średnicy, zwykle połowa cebuli wystaje nad ziemię i jest koloru jasnozielonego. Cebula rozrasta się i i może osiągnąć średnicę 8 cm. Zwykle co roku wytwarza cebulki przybyszowe.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina. Siedlisko: wschodnie wybrzeża południowej Afryki, gleba przepuszczalna, stanowisko mocno zacienione (pod drzewami lub krzewami). Rozmnażanie: z nasion lub wegetatywnie z cebul. Roślina jest bardzo żywotna i długowieczna. W środowisku naturalnym kwitnie od kwietnia do lipca, uprawiana w mieszkaniach zwykle wiosna lub latem.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymaga silnego, ale rozproszonego światła, bezpośrednie oświetlenie powoduje żółknięcie liści. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż. Roślina lubi wilgoć, korzystne jest dla niej spryskiwanie liści wodą. Od wiosny do jesieni podlewa się intensywnie, tak, by ziemia była stale wilgotna. Zimą roślina przechodzi w okres spoczynku i wówczas podlewanie należy ograniczyć. Przez lato nawozi się rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. W czasie kwitnienia roślinę zacienia się, co przedłuża jej okres kwitnienia. Po przekwitnieniu kwiatostany usuwa się (jeżeli nie zależy nam na nasionach). Rozmnaża się roślinę z nasion , które wysiewa się zaraz po zbiorze, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Zakwita po 3 -4 latach od wysiewu nasion. Najłatwiej jednak rozmnażać przez cebule przybyszowe. Roślina źle toleruje przesadzanie, najlepiej jest co roku zebrać tylko górną warstwę ziemi i roślinę wraz z całą bryłą korzeniową przenieść do większej doniczki i uzupełnić nową ziemią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.
  2. zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  3. Haemanthus albiflos. [dostęp 2010-03-07].