Przejdź do zawartości

Krater Meteorytowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krater Meteorytowy
Krater Barringera
Ilustracja
Ciało niebieskie

Ziemia

Średnica krateru

1200 m

Głębokość krateru

170 m

Wiek

około 50 tysięcy lat

Źródło nazwy

Daniel Barringer

Położenie na mapie Arizony
Mapa konturowa Arizony, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Krater MeteorytowyKrater Barringera”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Krater MeteorytowyKrater Barringera”
Ziemia35°01′38″N 111°01′21″W/35,027222 -111,022500
Widok na krater z kosmosu. Na lewo od krateru widać Canyon Diablo.

Krater Meteorytowy[1] (lub Krater Barringera[1], ang. Meteor Crater, Barringer Crater) – krater uderzeniowy na obszarze Canyon Diablo hrabstwa Coconino stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych, o średnicy 1200 metrów i głębokości 170 m. Ocenia się, że powstał około 50 tysięcy lat temu, w wyniku uderzenia meteorytu żelaznego o masie 300 000 ton poruszającego się z prędkością 12 km/s. Energia uderzenia odpowiada eksplozji 2,5 mln ton trotylu. Większość meteorytu stopiła się rozbryzgując się po okolicy (do dziś są znajdowane meteoryty w obszarze wielu kilometrów od krateru). Energia cieplna rozproszona w postaci wybuchu spowodowała wyrzucenie milionów ton skał tworząc krater i pokrywając na niemal 2 km (1 milę) ziemię pokruszonymi, częściowo stopionymi skałami zmieszanymi z fragmentami meteorytu[2].

Uważany za najlepiej zachowany krater na świecie, do czego przyczynił się pustynny klimat miejsca uderzenia. Erozja wodna niszczy go bardzo powoli, uboga roślinność nie stanowi zagrożenia, a erozja wiatrowa jest prawie niezauważalna.

Pierwszą osobą, która udowodniła, że krater powstał od uderzenia meteorytu był Daniel Barringer, amerykański geolog i przemysłowiec (stąd nazwa Krater Barringera). Jego rodzina jest obecnie właścicielem terenu, na którym leży krater i dlatego miejsce nie ma statusu Pomnika Narodowego USA, gdyż takowy musi być własnością federalną.

W latach 60. XX wieku amerykańscy astronauci z NASA na dnie krateru przeprowadzali treningi przed misją na Księżyc w ramach Programu Apollo.

Panorama krateru
Panorama krateru

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2019. s. 599. [dostęp 2023-04-16].
  2. Unique History: A Crater Is Born. [dostęp 2023-08-29]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]