Krater Vista Alegre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vista Alegre
ilustracja
Ciało niebieskie Ziemia
Średnica krateru 9,5 km
Wiek <65 Ma
Położenie na mapie Parana
Mapa lokalizacyjna Parana
Vista Alegre
Vista Alegre
Położenie na mapie Brazylii
Mapa lokalizacyjna Brazylii
Vista Alegre
Vista Alegre
Ziemia25°57′S 52°41′W/-25,950000 -52,683333

Vista Alegrekrater uderzeniowy położony w gminie Coronel Vivida w stanie Parana, w Brazylii. Krater ma średnicę 9,5 km, powstał w skałach bazaltowych formacji Serra Geral; jest odsłonięty na powierzchni.

Krater był badany pod kątem zmian namagnesowania skał wskutek impaktu. Energia wyzwolona przy uderzeniu była 300 tysięcy razy większa niż przy wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę, a jej skutki (zmiany środowiskowe) były odczuwalne na dużym obszarze dzisiejszej Brazylii i w południowej części Ameryki Południowej[1]. Wiek krateru nie jest dobrze określony, przypuszcza się, że powstał w wyniku uderzenia meteorytu nie dawniej niż 65 milionów lat temu, zapewne już w paleogenie, ale być może jeszcze na przełomie mezozoiku i kenozoiku. Może być pozostałością uderzenia w Ziemię jednego z mniejszych fragmentów planetoidy, która utworzyła krater Chicxulub i była jedną z głównych przyczyn wymierania kredowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geólogo investiga influências de cratera de impacto no Sul (port.). Serviço Geológico do Paraná. [dostęp 2012-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Vista Alegre (ang.) w Earth Impact Database, bazie danych kraterów ziemskich [dostęp 2012-08-18]