Kratos (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kratos (God of War))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kratos
Postać z God of War
ilustracja
Pierwsze wystąpienie God of War
Dubbing angielski: Terrence C. Carson, Christopher Judge
polski: Bogusław Linda (God of War III, God of War: Duch Sparty), Artur Dziurman (God of War)

Kratos – główny bohater serii God of War. Występuje też w grze Soul Calibur: Broken Destiny. Spartański wojownik, który dowodził wojskami w licznych bitwach z barbarzyńcami.

Przed God of War[edytuj | edytuj kod]

W jednej z bitew jego armia była bliska klęski. Ludzie Kratosa zostali wybici co do jednego, tylko on sam pozostał przy życiu, sprzedał więc swą duszę Aresowi, w zamian za zwyciężenie bitwy. Kratos otrzymał dwa wspaniałe miecze na łańcuchach, o imionach Blitz i Midian, które były wtopione w jego ciało i miały wielką moc. Kiedy Spartanie (a w zasadzie sam Kratos) wygrali wojnę, Ares wykorzystał go do swych okrutnych celów – siał postrach, spustoszenie i śmierć wszędzie; w swym szale Spartiata zabił nawet swoją żonę i córkę. Wyrocznia rodzinnego miasta rzuciła na Spartanina klątwę, przez co ciało Kratosa zostało pokryte prochami jego rodziny. Ostatecznie zaczął więc służyć bogom. W czasie trwania służby między innymi uratował Heliosa, uwięził Atlasa oraz zabił króla Persji.

God of War[edytuj | edytuj kod]

Po 10 latach służby bogom olimpijskim, zawarł z nimi układ: Kratos zabije dla nich siejącego zniszczenie Aresa (ten – chcąc pokazać ojcu – Zeusowi, jak potężnym jest bogiem, prowadził oblężenie Aten), z kolei Olimpijczycy mieli sprawić, że grzechy z przeszłości Spartiaty zostaną mu wybaczone (Kratos chciał pozbyć się wizji rodziny, która zginęła z jego ręki). Heros chciał również odegrać się na bogu wojny – za zesłane na niego szaleństwo, w którym zamordował swoją żonę i córkę. Kratos wyruszył do Aten – podczas podróży zabijając na zlecenie Posejdona potwora, który terroryzował morza – Hydrę. W Atenach spotkał Wyrocznię, która powiedziała mu, jak można powstrzymać Aresa – zdobyć i otworzyć Puszkę Pandory. Wojownik wyruszył na pustynię, gdzie spotkał ostatniego żywego tytana: Kronosa. Tytan na swych plecach dźwigał kolosalną Świątynię, w której znajdowała się owa puszka Pandory. Po trudnych zmaganiach w Świątyni i wyciągnięciu na powierzchnię reliktu Kratos został zabity, ciśniętą przez Aresa kolumną (podniesioną z gruzów oblężonego miasta – Aten). Kratos trafił do Hadesu, z którego udało mu się uciec. Spartiata ponownie trafił do Aten i rozpoczął walkę z bogiem, który niegdyś ocalił jego życie. Wtedy Kratos otworzył Puszkę Pandory (tak, jak poinstruowała go Atena) i zyskał moc, dzięki której mógł zabić boga. Po krótkiej walce Ares wykorzystał największą słabość wojownika – jego umysł i przeszłość, z którą Kratos nie mógł sobie poradzić – zsyłając na niego wizję jego zmarłych bliskich. Bohater stoczył walkę z sobą samym, pokonując swoje mroczne alter ego. Po wyczerpującej bitwie, w której stracił niegdyś podarowane przez boga wojny ostrza, heros dokonał swojej zemsty i wykonał zadanie zlecone przez Olimpijczyków. Bogowie wybaczyli Kratosowi przeszłość lecz nie uwolnili go od wizji. Załamany bohater – nie widząc innego wyjścia – targnął się na swoje życie: skoczył z najwyższego szczytu w całej Grecji – Olimpu, jednak Atena ocaliła go. Chcąc wynagrodzić jego trudy, Bogowie pozwolili Spartiacie objąć tron Aresa i zostać nowym bogiem wojny.

God of War II[edytuj | edytuj kod]

Siejąc zniszczenie, stał się zagrożeniem dla innych bogów. Zeus i inni postanowili go obalić. Podczas jednej z wielkich wojen spartański żołnierz przywołał na pomoc Kratosa. Bóg zszedł z Olimpu odziany w zbroję boga wojny, oraz uzbrojony w ostrza Ateny. Nagle Zeus rzucił czar na Kratosa, który zmniejszył go do rozmiarów śmiertelnika. Bóg ożywił także ogromny posąg (Kolosa Rodyjskiego), który miał zabić boga wojny. Po kilku walkach z kolosem, Zeus zrzucił na ziemię potężne ostrze Olimpu. Miecz był wbity w ziemię. Kratos podczas wyciągania miecza tracił swoje boskie moce. Po wyciągnięciu go, był już śmiertelnikiem. Po zniszczeniu kolosa, Kratos był poważnie osłabiony i ledwo stał na nogach. Jego zbroja rozpadła się. Nagle pojawił się Zeus, który zabił Kratosa, a następnie spartańskich żołnierzy. Upadły bóg wojny został wciągnięty w podziemia. Spotkał tam Gaję, która przywróciła Kratosa do życia i powiedziała jak zabić Zeusa. Musiał on zabić Siostry Losu, a potem cofnąć się w czasie, by zemścić się na Zeusie. Po drodze zdobył takie atrybuty i czary jak: Kość Tyfona (łuk), Gniew Tytanów, Gniew Kronosa, Głowę Euriale, Młot Króla Barbarzyńców, Amulet Losu(Do zatrzymywania czasu), Złote Runo (jako naramiennik), Włócznię Przeznaczenia, Skrzydła Ikara i Trzęsienie Ziemi Atlasa. Spotkał i zabił Króla Barbarzyńców, Euriale, Wielkiego Cerbera, Perseusza, Ikara, Tezeusza, Tytana Tyfona (tego jednak oślepił), Prometeusza, który nie chciał już cierpieć, a na koniec same Siostry Losu. Pod koniec drugiej części, Kratos walczy z Zeusem, i w konsekwencji zabija Atenę, która poświęca siebie, by ocalić Zeusa. Atena wyjawia Kratosowi, że jest synem Zeusa. Po cofnięciu się w czasie Kratos i tytani wyruszyli by zniszczyć Olimp.

God of War III[edytuj | edytuj kod]

Kratos zabił Posejdona (jednak musiał najpierw zniszczyć lewiatana żeby mógł zabić boga), ale kiedy miał wymierzyć sprawiedliwość Zeusowi, ten zrzucił go z Olimpu, do Tartaru. Tam Kratos spotkał ducha Ateny, która ulepszyła jego ostrza i zabił Hadesa. Zdobył też łuk Apolla, i szpony Hadesa. Spotkał również Hefajstosa, który mu pomógł. Potem powrócił na ziemię i zabił tam Heliosa i Hermesa. Dzięki głowie Heliosa mógł widzieć w ciemnościach, oślepiać przeciwników i znajdować ukryte ścieżki i skarby, zaś nagolenniki Hermesa sprawiły, że dzięki nadzwyczajnej szybkości, Kratos mógł biegać po ścianach do niedostępnych miejsc. Następnie pokonał Herkulesa i zdobył jego nemejskie rękawice miażdżąc nimi jego głowę . Owe naramienniki potrafiły kruszyć niebieskie kryształy, tarcze niektórych przeciwników i kryształowe posągi z młotami. Gdy Kratos pokonał tytana Kronosa Mieczem Olimpu, Hefajstos obrócił się przeciw niemu, przedtem dając Kratosowi nową broń, jednak on też zginął. Nim umarł powiedział Kratosowi żeby odnalazł jego córkę Pandorę. Na końcu Kratos zabija swego ojca Zeusa własnymi rękoma, uwalniając się tym samym od ostrzy dzięki uwolnionej z ciała boga energii oraz po rozmowie z duchem Ateny odbiera sobie życie wbijając ostrze olimpu w brzuch powodując wyzwolenie na świat mocy nadziei zabranej niegdyś z puszki Pandory.

Inne gry[edytuj | edytuj kod]

Kratos wystąpił też w dziewiątej części serii Mortal Kombat.