KraussMaffei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
KraussMaffei Group GmbH
Ilustracja
Budynek KraussMaffei w Monachium
Państwo  Niemcy
Siedziba Monachium, Niemcy
Data założenia 1931
Branża przemysł maszynowy
Produkty wtryskarki, wytłaczarki, reaktory chemiczne, automaty przemysłowe
brak współrzędnych
Strona internetowa

KraussMaffei Group GmbHniemieckie przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego, należące do Onex Corporation, zajmujące się produkcją wtryskarek, wytłaczarek, reaktorów chemicznych i automatów przemysłowych. W przeszłości spółka produkowała także m.in. lokomotywy oraz działała w branży zbrojeniowej. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Monachium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1838 roku, gdy Joseph Anton von Maffei założył w Monachium zakład Eisenwerk Hirschau (J. A. Maffei AG) produkujący lokomotywy. W 1931 roku doszło do połączenia spółki z założonym w 1866 roku przez Georga Kraussa przedsiębiorstwem Krauss & Comp. Głównym przedmiotem działalności powstałej w ten sposób spółki Krauss & Comp. – J. A. Maffei AG (w skrócie Krauss-Maffei) pozostała produkcja lokomotyw, w 1934 roku rozszerzona o czołgi. Podczas II wojny światowej przedsiębiorstwo produkowało różnego rodzaju pojazdy wojskowe i cywilne, lokomotywy, autobusy, wirówki, maszyny dla przemysłu mięsnego i obrabiarki do tworzyw sztucznych.

Po zakończeniu wojny działalność Krauss-Maffei AG, poza produkcją środków transportu i obrabiarek, związana była z inżynierią procesów przetwórczych oraz techniką zbrojeniową. W 1992 roku przedsiębiorstwo nabyło większościowy udział w spółce Netstal-Maschinen AG, a w 1997 w Berstorff GmbH (marki Netstal i KraussMaffei Berstorff są obecnie własnością przedsiębiorstwa). W 1999 roku dział produkcji lokomotyw został przejęty przez spółkę Siemens AG, a dział zbrojeniowy po połączeniu z Wegmann & Co. GmbH stał się samodzielnym przedsiębiorstwem Krauss-Maffei Wegmann GmbH.

Od 2012 roku KraussMaffei Group GmbH jest własnością kanadyjskiej spółki inwestycyjnej Onex Corporation.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]