Krem bawarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krem bawarski
krem cukierniczy
{{{alt grafiki}}}
Pączek nadziewany kremem bawarskim
Kuchnia

 

Miejsce powstania

 

Obróbka żywności

podgrzewanie, schładzanie

Składniki

żółtka, cukier, mleko, wanilia

Deser – krem bawarski z dodatkiem bitej śmietany, zestalony żelatyną i podany z truskawkami

Krem bawarski – rodzaj kremu cukierniczego, przyrządzany z żółtek, cukru, mleka i dodatków smakowo-zapachowych (np. wanilii)[1].

Przyrządzanie[edytuj | edytuj kod]

Żółtka uciera się do białości[2], po czym wszystkie składniki łączy się ze sobą i tak powstałą masę podgrzewa się „na parze” aż do chwili odpowiedniego zagęszczenia jej konsystencji (tzw. „próba róży”)[1]. Następnie krem należy przecedzić i ostudzić[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Krem bawarski charakteryzuje się delikatną konsystencją[1]. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany do napełniania babeczek z ciasta kruchego[1].

Wykorzystywany jest też jako półprodukt w wyrobie delikatnych kremów z dodatkiem tablerowanego masła lub ubiej śmietanki kremowej[1]. Śmietankę dodaje się do ostudzonej masy, czasem razem z żelatyną dodatkowo zestalającą całość[2][3]. Tak przygotowany krem jest jednym z najbardziej klasycznych deserów południowych Niemiec[2] (baw. Boarische Krem, niem. Bayerische Creme)[potrzebny przypis]. Podaje się go zarówno z domowymi przetworami, jak i ze świeżymi owocami, np. malinami[2] lub truskawkami[3]. W celu zwiększenia atrakcyjności podania można go zaserwować w szklanych pucharkach, wyłożony naprzemiennie z warstwami frużeliny i pokruszonych ciasteczek[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Piotr Sałek, Ewa Czarniecka-Skubina. Wpływ zastosowanych surowców i technologii produkcji na jakość kremów cukierniczych. „Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego”. Nr 2/2021, Tom 31/59, s. 170 (167–175), 2021. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie. ISSN 2719-3691.  Tamże plik PDF.
  2. a b c d Marta: Krem bawarski. WszystkiegoSlodkiego.pl, 2019-04-10 (data aktualizacji). [dostęp 2024-01-25].
  3. a b c Dorota Świątkowska: Krem bawarski z truskawkami. [w:] Moje wypieki [on-line]. 2015-06-08. [dostęp 2024-01-25].