Kresomózgowie środkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kresomózgowie środkowe - nieparzysta część kresomózgowia obejmująca pierwotne i wtórne połączenia półkul mózgu.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Do połączeń pierwotnych półkul mózgu należy blaszka krańcowa (lamina terminalis).

Połączenia wtórne mózgu to:

Blaszka krańcowa (lamina terminalis) jest ustawiona czołowo. Wchodzi w skład ściany komory trzeciej, ma kształt trójkątny, zwrócony podstawą do skrzyżowania wzrokowego.

 Osobny artykuł: blaszka krańcowa.

Sklepienie (fornix) jest skupiskiem łukowato biegnących włókien pomiędzy hipokampem a ciałami suteczkowatymi. W przebiegu wyróżniamy strzępek hipokampa wychodzący z wydrążenia hipokampa, po wyjściu w rogu dolnego komory bocznej strzępek hipokampa przedłuża się w odnogę sklepienia. Odnogi obu półkul łączą się na wysokości ciała modzelowatego tworząc trzon sklepienia. Trzon ten następnie rozdziela się na dwa słupy podążające do odpowiednich ciał suteczkowatych.

 Osobny artykuł: sklepienie (anatomia).

Ciało modzelowate (corpus callosum) łączy zazwyczaj odpowiadające sobie ośrodki korowe półkul mózgu. Włókna ciała modzelowatego tworzą w istocie białej promienistości, które można podzielić na część czołową, ciemieniową, potyliczną i skroniową. Włókna łączące bieguny czołowe tworzą kleszcze mniejsze, natomiast te, które łączą bieguny potyliczne tworzą kleszcze większe. Włókna ciała modzelowatego zagęszczają się w części środkowej tworząc pień.

 Osobny artykuł: ciało modzelowate.

Przegroda przeźroczysta (septum pellucidum) jest ustawiona strzałkowo. Rozpięta jest pomiędzy ciałem modzelowatym i sklepieniem. Składa się z 2 blaszek, pomiędzy którymi leży jama przegrody. Leży pomiędzy rogami przednimi obu komór bocznych. W przegrodzie przeźroczystej znajdują się jądra należące do układu limbicznego.

 Osobny artykuł: przegroda przezroczysta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Skrypt z anatomii dla studentów medycyny Wydawnictwo AM Wrocław