Kretowisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kretowisko
Kilka linii kretowisk
Podłużne kretowisko w japońskim mieście Chiba (13 października 2008 roku)

Kretowisko – kopiec gleby wznoszony przez małe ssaki zamieszkujące norykretowate (np. kret europejski), nornikowate, ślepcowate i krety workowate. Nierzadko są jedyną oznaką obecności zwierzęcia widoczną na powierzchni gruntu.

Kretowiska to materiały pozostałe z kopania lub naprawiania nor, dlatego zazwyczaj są znajdowane tam, gdzie zwierzę buduje nowe nory lub gdzie już istniejące są zniszczone (na przykład przez pasące się zwierzęta gospodarskie). Tam, gdzie krety ryją pod korzeniami drzew lub krzewów, korzenie utrzymują tunel, kretowisk jest mniej i nawet spora populacja zwierząt może pozostać niezauważona.

Kretowiska występują często w linii wzdłuż podziemnego korytarza, lecz w niektórych przypadkach mogą być położone nie nad samymi korytarzami, lecz na końcach krótkich tuneli bocznych.

Kretowiska są często wykorzystywane jako źródło gleby w celach ogrodniczych.

Kretowiska przynoszą glebie znaczące korzyści poprzez napowietrzanie i mieszanie jej, zwiększając jej żyzność. Mogą jednak powodować szkody w ogrodach i na terenach trawiastych (takich jak pole golfowe).