Kreuzlingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kreuzlingen
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Turgowia

SFOS

4671

Powierzchnia

11,79 km²

Wysokość

397 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności


20 520

Nr kierunkowy

(+41) 71

Kod pocztowy

8280

Tablice rejestracyjne

TG

Położenie na mapie Turgowii
Mapa konturowa Turgowii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kreuzlingen”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kreuzlingen”
Ziemia47°38′N 9°10′E/47,633333 9,166667
Strona internetowa

Kreuzlingenmiasto w Szwajcarii, w Kantonie Thurgau, położone nad Jeziorem Bodeńskim na granicy z Niemcami, stolica okręgu administracyjnego o tej samej nazwie, 17.441 mieszkańców. Miasto powstało z dawnych gmin Egelshofen, Emmishofen i Kurzrickenbach, połączonych administracyjnie w latach dwudziestych XX wieku. W roku 1874 Egelshofen przemianowano na Kreuzlingen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny obecnego miasta zasiedlone były już w epoce brązu. Archeolodzy wykopali ponadto monety celtyckie i pozostałości z czasów rzymskich. We wczesnym średniowieczu na terenach tych osiedlili się Alemanowie.

W średniowieczu władzę świecką na terenie obecnego Kreuzlingen sprawowali książęta-biskupi pobliskiej Konstancji. Z roku 830 pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na temat wsi Kurzrickenbach (Rihinbah), wchodzącej obecnie w skład miasta. W roku 1125 utworzony został natomiast klasztor augustianów w Egelshofen. Od tego klasztoru, zwanego crucelin, pochodzi obecna nazwa miasta. W XV wieku kanton Thurgau, na terenie którego leży Kreuzlingen, przeszedł we władanie Konfederacji Szwajcarskiej.

Obecne centrum miasta jeszcze w początkach XIX wieku było niezabudowane, pokryte łąkami i uprawami. W roku 1818 powstał pierwszy posterunek graniczny. Regularna żegluga na jeziorze Bodeńskim od 1824 roku oraz budowa linii kolejowej do Romanshorn w 1871 roku przyczyniły się do ożywienia gospodarczego, tak iż w roku 1874 do Kreuzlingen przeniosły się władze administracyjne regionu. Do wybuchu pierwszej wojny światowej miejscowość ta była jednak mocno związana z sąsiednią, jednak leżącą już w Niemczech Konstancją. Dopiero zamknięcie granicy po wybuchu wojny doprowadziło do gospodarczego usamodzielnienia Kreuzlingen.

Również w latach drugiej wojny światowej granica między niemiecką Konstancją a szwajcarskim Kreuzlingen była zamknięta, zaś w roku 1942 zabezpieczono ją wysokim płotem, mającym uniemożliwić przekroczenie granicy uciekinierom politycznym z Niemiec hitlerowskich - do dzisiaj nazywanym przez miejscowych "żydowskim płotem".

Prawa miejskie Kreuzlingen uzyskało w roku 1947.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]