Kreuzlingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kreuzlingen
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Turgowia
Powierzchnia 11,79 km²
Wysokość 397 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności

20 520
Nr kierunkowy (+41) 71
Kod pocztowy 8280
Tablice rejestracyjne TG
Położenie na mapie Turgowii
Mapa lokalizacyjna Turgowii
Kreuzlingen
Kreuzlingen
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Kreuzlingen
Kreuzlingen
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kreuzlingen
Kreuzlingen
Ziemia 47°38′N 9°10′E/47,633333 9,166667
Strona internetowa

Kreuzlingenmiasto w Szwajcarii, w Kantonie Thurgau, położone nad Jeziorem Bodeńskim na granicy z Niemcami, stolica okręgu administracyjnego o tej samej nazwie, 17.441 mieszkańców. Miasto powstało z dawnych gmin Egelshofen, Emmishofen i Kurzrickenbach, połączonych administracyjnie w latach dwudziestych XX wieku. W roku 1874 Egelshofen przemianowano na Kreuzlingen.

Historia[edytuj]

Tereny obecnego miasta zasiedlone były już w epoce brązu. Archeolodzy wykopali ponadto monety celtyckie i pozostałości z czasów rzymskich. We wczesnym średniowieczu na terenach tych osiedlili się Alemanowie.

W średniowieczu władzę świecką na terenie obecnego Kreuzlingen sprawowali książęta-biskupi pobliskiej Konstancji. Z roku 830 pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na temat wsi Kurzrickenbach (Rihinbah), wchodzącej obecnie w skład miasta. W roku 1125 utworzony został natomiast klasztor augustianów w Egelshofen. Od tego klasztoru, zwanego crucelin, pochodzi obecna nazwa miasta. W XV wieku kanton Thurgau, na terenie którego leży Kreuzlingen, przeszedł we władanie Konfederacji Szwajcarskiej.

Obecne centrum miasta jeszcze w początkach XIX wieku było niezabudowane, pokryte łąkami i uprawami. W roku 1818 powstał pierwszy posterunek graniczny. Regularna żegluga na jeziorze Bodeńskim od 1824 roku oraz budowa linii kolejowej do Romanshorn w 1871 roku przyczyniły się do ożywienia gospodarczego, tak iż w roku 1874 do Kreuzlingen przeniosły się władze administracyjne regionu. Do wybuchu pierwszej wojny światowej miejscowość ta była jednak mocno związana z sąsiednią, jednak leżącą już w Niemczech Konstancją. Dopiero zamknięcie granicy po wybuchu wojny doprowadziło do gospodarczego usamodzielnienia Kreuzlingen.

Również w latach drugiej wojny światowej granica między niemiecką Konstancją a szwajcarskim Kreuzlingen była zamknięta, zaś w roku 1942 zabezpieczono ją wysokim płotem, mającym uniemożliwić przekroczenie granicy uciekinierom politycznym z Niemiec hitlerowskich - do dzisiaj nazywanym przez miejscowych "żydowskim płotem".

Prawa miejskie Kreuzlingen uzyskało w roku 1947.

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]