Krewetki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Krewetka)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krewetki
Caridea[1]
Dana, 1852
Hymenodora glacialis
Hymenodora glacialis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Podrząd Pleocyemata
Infrarząd krewetki
Krewetki głębokomorskie
Krewetka ugotowana na parze

Krewetki, krewetki właściwe[2] (Caridea) – morskie i słodkowodne skorupiaki zaliczane do podrzędu Pleocyemata z rzędu dziesięcionogów. Zwyczajową nazwą krewetki określana jest też zaliczana do Caridea nadrodzina Palaemonoidea[3]. Opisano około 2500 gatunków[2] klasyfikowanych w kilkunastu nadrodzinach. Wiele z nich poławia się w celach konsumpcyjnych.

Występowanie[edytuj]

Krewetki występują w wodach całego świata. Kilka gatunków żyje w Bałtyku (gdzie jednak zapewne z uwagi na małe rozmiary używane są tylko jako przynęta). Jeden gatunek – krewetka nakrapiana (Atyaephyra desmaresti) – pojawił się w Odrze[2].

Budowa[edytuj]

Są to na ogół niewielkie skorupiaki o ciele spłaszczonym grzbieto-brzusznie i mniej lub bardziej cylindrycznym głowotułowiu[4], blaszkowatych skrzelach i słabo wykształconych szczypcach. Pierwsza para pleopodiów u samców jest mniej lub bardziej zredukowana[2].

Znaczenie gospodarcze[edytuj]

Krewetki są jadalne i ze względu na smaczne mięso zaliczane do najpopularniejszych owoców morza. Są poławiane na dużą skalę, głównie garnela (Crangon crangon) i krewetka północna (Pandalus borealis). Ich połowy mają coraz większe znaczenie w rybołówstwie. Mniejsze osobniki wykorzystywane są jako pokarm dla zwierząt akwariowych i terrariowych. Niektóre gatunki krewetek i ich odmiany – zwłaszcza słodkowodne – są hodowane w akwariach (np. Caridina multidentata, Caridina sp. "Crystal Red" i Fire Red).

Krewetki Bałtyku[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Caridea, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Zoologia : Stawonogi. Szczękoczułkopodobne, skorupiaki. T. 2, cz. 1.. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16568-0.
  3. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. ISBN 978-83-61492-24-5.
  4. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.

Linki zewnętrzne[edytuj]