Krioterapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krioterapia (z stgr. κρυο krýos – zimny + stgr. θεραπεια therapeía – leczenie) – w medycynie, forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0 °C.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się krioterapię miejscową (zwaną inaczej kriodestrukcją) oraz krioterapię ogólną.

Krioterapia miejscowa[edytuj | edytuj kod]

Zestaw do krioterapii miejscowej z użyciem par ciekłego azotu.

Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo. Zabieg zamrażania i rozmrażania powtarza się w jednym cyklu kilkakrotnie. Doprowadza to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji destrukcji tkanki. Krioterapia miejscowa stosowana jest do leczenia:

Krioterapia ogólna[edytuj | edytuj kod]

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała przez krótki czas (do 3 minut[1]) działaniu bardzo niskich temperatur (od –160 do –100 °C). W odróżnieniu od krioterapii miejscowej, prawidłowo stosowana krioterapia ogólna nie niszczy tkanek. Zabieg ten jest również nazywany kriostymulacją, ponieważ celem zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego.

Literatura potwierdzająca skuteczność krioterapii w leczeniu konkretnych schorzeń jest skąpa. Podczas badań nad skutecznością krioterapii w leczeniu zapalnych chorób reumatycznych 20% pacjentów było zmuszonych przerwać zabiegi z powodu niepożądanych efektów ubocznych[1].

Metody[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko obsługi komory do krioterapii w temperaturze –110 °C
Pacjentka przygotowana do wejścia do komory

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Krioterapię można stosować m.in. w takich przypadkach jak:

oraz dla odnowy biologicznej

  • u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych
  • u sportowców wyczynowych
  • zespoły bólu mięśniowo-powięziowego

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Braun KP, Brookman-Amissah S, Geissler K, Ast D, May M, Ernst H. Whole-body cryotherapy in patients with inflammatory rheumatic disease. A prospective study. „Med Klin (Munich)”. 104 (3), s. 192-196, 2009. DOI: 10.1007/s00063-009-1031-9. PMID: 19337708. 

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.