Kristina Sabaliauskaitė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kristina Sabaliauskaitė
Ilustracja
Kristina Sabaliauskaitė
Data i miejsce urodzenia 1974
Wilno, Litwa
Narodowość litewska
Dziedzina sztuki Literatura
Epoka Historyczny
Ważne dzieła

Silva rerum

Odznaczenia
Medal Orderu „Za Zasługi dla Litwy”
Strona internetowa

Kristina Sabaliauskaitė (ur. 1974) – litewska pisarka i historyk sztuki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W 2008 r. zadebiutowała powieścią historyczną Silva rerum (wydawnictwo „Baltos lankos”), opisującą życie w rodzinie szlacheckiej w latach 1659–1667, w okresie potopu szwedzkiego. Książka stała się bestsellerem i została ogłoszona „wydarzeniem literackim” na Litwie, uznanym przez krytyków i historyków, chwaloną za urzekającą opowieść i wielką dbałość o historyczny szczegół. W tym samym roku autorka otrzymała nagrodę literacką im. Jurgi Ivanauskaitė.

W 2009 r. powieść Silva rerum została książką roku na Litwie. W 2011 r. powstała Silva rerum II (wyd. „Baltos lankos”), sequel o wielkiej zarazie podczas wojny północnej w latach 1707–1710. Również została książką roku na Litwie. W 2012 r. wydawnictwo „Baltos lankos” opublikowało wybór opowiadań Danielius Dalba & kitos istorijos.

W 2014 r. ukazała się książka Silva rerum III, kolejna część powieści, uznana za bestseller, opisująca początki legendy o Ger Tzedeku, konwertycie z chrześcijaństwa na judaizm w Wilnie. W 2015 r. Silva rerum w przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz wydana została w Polsce i otrzymała entuzjastyczne recenzje, a krytycy nazywali ją „prawdziwą literacką sensacją z Litwy”[1], „monumentalnym tekstem; literaturą najwyższej próby; uniwersalną opowieścią o człowieczeństwie”[2]. W 2016 r. polska edycja Silva rerum (Wydawnictwa „Znak”) została nominowana do finału[3] Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”[4].

W 2016 r. ostatnia część tetralogii Silva rerum IV opisująca oświecenie i okres rozbiorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów została opublikowana na Litwie i również stała się bestsellerem. W 2017 r. autorka została nagrodzona medalem orderu „Za zasługi dla Litwy”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]