Kritikos Lagonikos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kritikos Lagonikos
Kritikosichnilatis 1.jpg
Dorosła suka
Inne nazwy ang.: Cretan Hound
niem.: Kretischen Hund
norw.: Kretahund
Kraj patronacki Grecja
Wymiary
Wysokość 52-60 cm dla psa, 50-58 cm dla suki
Masa 15-25 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa V, Sekcja 7 (rasa uznana prowizorycznie)
Wzorce rasy
FCI

Kritikos Lagonikos (gr. Κρητικός Λαγωνικός) – jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pierwotnym. Rasa ta pochodzi z wyspy Kreta w Grecji i jest znana co najmniej od 4000 lat. Jest użytkowana głównie do polowania na zające, w trudnym terenie górzystym Grecji.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Szczupły, ale dobrze umięśniony pies o długich kończynach, z głęboką klatką piersiową i lekko podciągniętym podbrzuszem. Pies podobny w typie zarówno do chartów, jak również do ras pierwotnych. Wysokość w kłębie dla psów 52-60 cm, dla suk 50-58 cm. Masa ciała ok. 15-25 kg. Sierść bardzo krótka i przylegająca do ciała. Nieco dłuższy włos po bokach szyi, na pośladkach i na ogonie. Maść bardzo urozmaicona, występuje wiele różnych kolorów. Rasę wyróżniają wyjątkowo ruchliwe trójkątne uszy, które mogą być zarówno stojące, jak i lekko położone po bokach, oraz zakręcony ogon, który w szybkim ruchu i w czasie odpoczynku staje się wyprostowany.

Psy tej rasy są wyjątkowo zwinne, poruszają się elegancko i płynnie sprężystym kłusem. Posiadają dużą sprawność fizyczną, która objawia się między innymi wyjątkową umiejętnością skakania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnienie rasy jest udokumentowane w greckiej literaturze i sztuce od co najmniej 4000 lat. Potwierdzeniem zachowania tych psów w prawie niezmienionej postaci od kilku tysiącleci są również badania archeologiczne, które dowodzą długiej historii rasy. Dopiero w okresie rządów tureckich na Krecie liczebność psów znacznie zmalała, a współczesne przemiany społeczno-ekonomiczne doprowadziły niemal do wyginięcia rasy. Ostatnie dwie dekady XX w. to okres odbudowy populacji oraz działania mające na celu opracowanie wzorca i rejestrację rasy w organizacjach kynologicznych. Obecnie rasa ma status narodowej, rozpoznanej przez grecką organizację kynologiczną The Kennel Club of Greece, zatwierdzonej prowizorycznie przez FCI.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • www.kretahund.de – strona internetowa poświęcona rasie, w języku niemieckim i częściowo angielskim – historia rasy, wzorzec, galerie zdjęć, filmy, linki do stron hodowli
  • Minois Kennel – grecka hodowla „Minois” – strona internetowa w języku greckim i angielskim – opis rasy, wzorzec, galeria zdjęć, informacje o szczeniętach