Krogulec chiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krogulec chiński
accipiter soloensis[1]
(Horsfield, 1821)
Krogulec chiński
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Rodzaj Accipiter
Gatunek Krogulec chiński
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Krogulec chiński (accipiter soloensis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Jego grzbiet ma odcień ciemnoszary, klatka piersiowa w jasno-rude pasy. Wewnętrzne strony skrzydeł są białe, lotki pierwszorzędowe biało-czarne, pokrywy skrzydłowe płowo-różowe, oczy czerwonawe. Samice mają ciemniejszą klatkę piersiową i brzuch oraz żółte oczy. Osobniki tego gatunku osiągają długość 29-35 cm.

Krogulce chińskie żyją na obszarach leśnych. Co roku migrują wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji, przebywając do 7 000 km. Gody odbywają się od maja do sierpnia we wschodniej Rosji, Korei, wschodnich i środkowych Chinach i na Tajwanie. Krogulce zimują w Indochinach, Indonezji, Nowej Gwinei i na Filipinach, rzadziej w zachodniej Mikronezji. Prawdopodobnie pojawiały się też w archipelagu Aleutów, w Ameryce Północnej[3]. Samice składają od 2 do 5 jaj. Przedstawiciele tego gatunku żywią się żabami, jaszczurkami i dużymi owadami. Zdobywają pożywienie zarówno z ziemi, jak i z powietrza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. accipiter soloensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. accipiter soloensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Steve Howell, Ian Lewington, Will Russell: Rare Birds of North America. Princeton University Press, 2014. ISBN 978-1-4008-4807-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]