Kroll Ontrack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kroll Ontrack
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Jana III Sobieskiego 11,
40-082 Katowice

Data założenia

2005

Forma prawna

spółka z o.o., oddział Kroll Inc.

brak współrzędnych
Strona internetowa

Kroll Ontrack sp. z o.o. – polski oddział Kroll Ontrack Inc., międzynarodowej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych oraz informatyką śledczą. Ma swoją siedzibę w Katowicach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1996, w Katowicach powstała firma MBM Komputer, zajmująca się sprzedażą części komputerowych oraz importem i dystrybucją podzespołów komputerowych. W marcu 2001 roku MBM Komputer został oficjalnym polskim partnerem firmy Ontrack – międzynarodowej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Następnie w październiku tego roku został wyłącznym przedstawicielem Ontrack w Polsce, oraz w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W 2003 roku nastąpiła zmiana nazwy firmy na MBM Ontrack. W styczniu 2005 roku zmieniono formułę działalności i powołano spółkę Ontrack Odzyskiwanie Danych sp. z o.o. Po przejęciu w 2002 roku Ontrack Data Recovery Inc. przez Kroll Inc. – amerykańską spółkę specjalizującą się w zarządzaniu ryzykiem biznesowym, powstał Kroll Ontrack. W pierwszym kwartale 2004 roku, w Katowicach powstało centrum rozwoju oprogramowania firmy. W styczniu 2006 roku korporacja Kroll Ontrack przejęła IBAS Holdings ASA, norweski podmiot zajmujący się identyczną działalnością. W listopadzie 2007 roku Ontrack Odzyskiwanie Danych sp. z o.o. zmieniła nazwę na Kroll Ontrack sp. z o.o. W maju 2012 roku poinformowano o rozbudowie działu R&D w Katowicach[1].

Obszary działania[edytuj | edytuj kod]

Główne obszary działania Kroll Ontrack sp. z o.o. to:

 • Odzyskiwanie danych – wykonywane w laboratorium, lub w niektórych przypadkach w siedzibie klienta albo zdalnie, za pomocą połączenia internetowego.
 • Kasowanie i niszczenie danych – trwałe, certyfikowane kasowanie danych z nośników, a także weryfikacja zniszczenia danych. W przypadku nośników magnetycznych wykonywane za pomocą demagnetyzera. Skuteczność tej metody wielokrotnie została potwierdzona m.in. przez służby wojskowe wielu krajów[potrzebny przypis].
 • Produkty i programy przeznaczone do odzyskiwania, kasowania i zarządzania danymi

Rozwiązania Kroll Ontrack z tego zakresu to:

  • Ontrack EasyRecovery – oprogramowanie przeznaczone do samodzielnego odzyskiwania danych utraconych z przyczyn logicznych.
  • Kompleksowe rozwiązania do kasowania danych – w ich skład wchodzą narzędzia do kasowania danych z różnych nośników (np. Flash czy urządzeń mobilnych).
  • Ontrack PowerControls – oprogramowanie przeznaczone dla administratorów IT, służące do zarządzania środowiskiem MS Exchange, MS SharePoint, oraz MS SQL Server.
 • Informatyka śledcza – dostarczanie elektronicznych środków dowodowych, czyli zabezpieczanie, przeszukiwanie i wykrywanie dowodów nadużyć i przestępstw dokonanych z użyciem komputera lub innych urządzeń elektronicznych.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

W ramach polskiego oddziału Kroll Ontrack Inc. funkcjonuje laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej, oraz centrum rozwoju oprogramowania firmy. Zgodnie z informacjami prasowymi Kroll Ontrack, największe w Europie Środkowo-Wschodniej[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Biuro prasowe Kroll Ontrack: Materiały promocyjne Kroll Ontrack (pol.).