Kronika (TVP3 Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kronika (TVP Kraków))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy programu informacyjnego Telewizji Kraków. Zobacz też: Kronikę w Telewizji Szczecin.
Kronika
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Alicja Popiel, Olimpia Górska-Żukowska, Magdalena Kotarba, Paweł Chowaniec, Paweł Sroka, Iwona Sitnik-Kornecka, Małgorzata Opczowska
Data premiery 16 września 1966
Lata emisji od 1966
Pora emisji 17:30 od poniedziałku do czwartku, 17:00 w piątek (flesz), 18:30 i 21:30, codziennie
Czas trwania odcinka 5 - 15 minut
Produkcja
Produkcja TVP3 Kraków
Stacja telewizyjna TVP3 Kraków
Strona internetowa

Kronika – telewizyjny program informacyjny regionalnego oddziału Telewizji Polskiej w Krakowie. Obecnie pełne wydanie programu ukazuje się dwa razy na dobę w ramach lokalnego pasma TVP3, o godz. 18:30 i 21:30. Kronika ma też swoje serwisy pochodne, czyli codzienną "Pogodę", "Kronikę Sportową" i "Kronikę Kulturalną". Uzupełnieniem Kroniki jest też emitowany od poniedziałku do soboty program "Tematy dnia" i planszowy serwis "Co warto wiedzieć". Program ukazuje się nieprzerwanie od 16 września 1966[1]. Pierwszym prezenterem Kroniki był Andrzej Wiernik[1]. Oglądalność poszczególnych wydań sięga do 500 tys. widzów[2]. Kronika posiada cztery placówki zamiejscowe: w Nowym Sączu, Tarnowie, Zakopanem i Oświęcimiu[3]. Od września 2008 program emitowany jest z nowoczesnego newsroomu.

Czołówki[edytuj | edytuj kod]

Czas obowiązywania Opis
? - 1992 Oprawa z racji tego że w ówczesnym czasie większość telewizorów była raczej czarno-biała, niż kolorowa - była właśnie czarno-biała. W czołówce jest czarne charakterystyczne K złożone z kwadratów (podobne do logo Kaufland). Podczas czołówki przelatuje kwadrat w którym jest przedstawionych dwoje prowadzących Kroniki - pod koniec czołówki kwadrat ten przybiera jasny kolor. Na koniec tej czołówki rozwija się biały napis "Kronika". Muzyka amigowa.
1992 - 31 grudnia 1993 Niebieski kwadrat wlatuje do kostki z kwadratami niebieskimi, potem poruszają się kolorowe kwadraty, później na tle z niebieskimi kwadratami pojawia się biały napis "KRONIKA", a za pomocą poruszania się niebieskiego błysku napis "KRONIKA" zmienia się w symbol "K<".
1 stycznia 1994 - 1 grudnia 1998 Czołówka składa się z liter układając nazwę programu, dwóch pasów (poziomych i pionowych) oraz jednego dużego ekraniku pełniącego role obiektywu na którym są pokazane zabytki Krakowa i dwóch mniejszych pojawiających się w trakcie czołówki na których podobnie jak na paskach są obrazki przedstawiające wydarzenia. Całość jest na niebieskim tle. Na początku wyskakuje, a na końcu czołówki wyświetla się napis "KRONIKA" (pasek poziomy), a na ekranikach "TVP KRAKÓW" (jeden mniejszy ekranik) i obiektyw kamery (drugi mniejszy ekranik).
2 grudnia 199825 czerwca 2006 Początkowo widać trąbkę, po czym pojawia się hejnalista. Następnie są widoczne zabytki Krakowa i Kopalnia Soli w Wieliczce. Na koniec pojawia się błękitny napis "KRONIKA". Kolorystyka początkowo złota, zmieniona niedługo na błękitną. Używano dwóch wersji tej czołówki: długiej i krótszej. Muzyka z czołówki to utwór "World Service" pochodzący z albumu Media Power z biblioteki De Wolfe.
26 czerwca 2006 - 27 września 2009 Początkowo widoczne jest koło i cyfry 4, 6, 4. Po czym koło zaczyna się obracać i widać odliczanie czasu jak w stoperze. Chwile potem pojawia się biały napis "KRONIKA", a nad napisem widoczne są zabytki Krakowa. Kolorystyka ciemnoniebiesko-zielona. Podkład muzyczny czołówki zmieniał się aż cztery razy. Pierwsza oprawa muzyczna była "trąbkowa". Po jakimś czasie została ona zmodyfikowana. W kwietniu 2007 pojawił się zupełnie nowy "spokojny" sygnał. Po dziewięciu dniach doszło do kolejnej zmiany oprawy muzycznej: "Spokojną" zastąpiła "dynamiczna" oprawa muzyczna, która dotrwała do końca obowiązywania czołówki.
28 września 2009 - 2 lutego 2010 W czołówce zrobionej technologią 3D pojawiają się zdjęcia z regionu po czym widać trzy stoły przy których są fotele komputerowe i na tych stołach są drukarki, monitory komputerowe i laptopy. Natomiast pomiędzy stołami jest brylant. Potem akcja czołówki odwraca się w drugą stronę w której widać reflektory, kamerę i niebieski napis "KRONIKA" tyle że zamiast litery "O" jest obiektyw. Cała czołówka ma przypominać newsroom programu. Kolorystyka stalowa, tło białe.
3 lutego - 19 kwietnia 2010 W czołówce zrobionej technologią 3D pojawiają się niebieska kula które przelatuje obok kadru i starej kamery filmowej a następnie stołach fotelowych i foteli komputerowych a także sprzętów komputerowych. Potem akcja czołówki odwraca się w drugą stronę w której widać reflektory, kamerę i niebieski napis "KRONIKA" tyle że zamiast litery "O" jest wlatująca kula. Od tej pory tło zmienia się z metalowego na niebieski w którym widać obracające się koło przypominające to z oprawy z 2006 roku. Cała czołówka ma przypominać newsroom programu. Kolorystyka na początku stalowa a potem niebieska. Przy wydaniu z godziny 21:45 muzyka była lekko zmodyfikowana.
20 kwietnia - 6 maja 2010 Kolorem przewodnim czołówki jest kolor bardziej niebieski niż w starszej czołówce. Najpierw (co bardzo rzadko jest widoczne w praktyce) widoczne są porozrzucane litery wyrazu kronika, a potem powstają różne niebieskie i białe obręcze oraz serpentyny, a następnie niebieskie litery (K oraz N), a na koniec litery się łączą dwukrotnie. Całą czołówkę zamyka napis KRONIKA w ramce, która jest uzupełniona o widok Kościoła Mariackiego w Krakowie.
7 maja 2010 - 19 lipca 2016 Podobna do poprzedniej, tyle że od detali odchodzą promienie i muzyka jest lekko zmodyfikowana.
19 lipca 2016 - obecnie Poruszanie się po różnych miejscach Małopolski w 3D, od wieży nadawczej na Chorągwicy aż do Tarnowa, w tle poruszające się białe, różowe i pomarańczowe plamki. Potem pod koniec pojawia się różowe tło z plamką, a na nim troszkę poniszczoną czcionką napisany napis "KRONIKA".

Program ten ma też w dorobku inne czołówki, między innymi tą z dynamicznym ruchem kamery i przelatującymi napisami "KRONIKA" w różnych czcionkach i kolorach - towarzyszy temu ta sama oprawa muzyczna która była używana także jako podkład muzyczny drugiej oprawy omówionej w powyższej tabelce.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

- Od 1993 r. do 19 lipca 2016 r. serwis emitowany był z newsroomu (w latach 2000-2001 "Kronikę" nadawano z blueboksa). Newsroom był remontowany jeszcze w 2006 i 2008 r. - 16 września 2006 roku serwis ten obchodził czterdzieste urodziny, a Telewizja Kraków w której emitowany jest ten serwis, obchodziła 45 lat. - Od 20 lipca 2016 roku program jest nadawany z nowoczesnego studia.

Pogoda[edytuj | edytuj kod]

Prezenterzy: Piotr Trzciński, Monika Stachurska, Joanna Kucia-Sikora, Małgorzata Opczowska i Piotr Wojdyło.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b O TVP Kraków (pol.). [dostęp 29 lipca 2008].
  2. O Kronice na stronach TVP Kraków (pol.). [dostęp 29 lipca 2008].
  3. http://forum.tvp.pl/index.php?topic=23888.0, Redakcja terenowa w Oświęcimiu już działa!

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]