Krooci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Krooci – sojusznicze jednostki Tau w grze strategicznej Warhammer 40,000. To jedne z niewielu jednostek Tau, które nadają się do walki wręcz.

Macierzystą planetą Krootów jest planeta Pech leżąca w Ultima Segmentum, północno-wschodniej części Dominium Tau. Krooty są wysokie, ich ciała pokryte są licznymi żyłami, co może sprawiać wrażenie, że są bardzo delikatni. Nic bardziej mylnego. Umięśnienie krootów jest wyjątkowo silne, złożone z większej ilości włókien niż u ludzi. Szybkie skurcze mięśni nadają im wręcz nadnaturalną szybkość i zwinność. Noszą dość prymitywny ubiór, najczęściej wyrabiany ze zwierzęcych skór, kości itp.

Najobrzydliwszym zwyczajem krootów jest z pewnością zjadanie po bitwie ciał poległych. Spowodowane jest to tym, że układ pokarmowy krootów jest w stanie wyizolować z pokarmu "przydatne" fragmenty łańcucha DNA i wcielić je do komórek właściciela. Przywódcy Krootów zwani Kreatorami, podświadomie rozumieją ten proces, przez co są w stanie tak kierować szczepami by wojownicy zjadali konkretny typ ofiar, co zaowocuje przybraniem wybranych genów, a co za tym idzie, zwiększeniem sprawności bojowej.

Słabi i dość niezaradni w walce wręcz Tau, bardzo cenią sobie Krooty jako zwinnych i silnych sojuszników, sowicie i uczciwie wynagradzając ich za udział w bitwie. W boju Krooty wykorzystują prymitywne rusznice miotające pociski impulsowe (Tau odpowiednio przystosowali broń, początkowo była to prosta broń palna). Do lufy i kolby przymocowane są dwa ostrza, które dodatkowo zwiększają skuteczność walki na broń białą.

Poza szeregowymi wojownikami, istnieją także bardziej wyspecjalizowani (poprzez odpowiednie "odżywianie") posiadający, np. skrzydła, zdolności do automaskowania, wytwarzanie zabójczych toksyn itp.

W walce uczestniczą także inne twory tej rasy, a mianowicie:

  • Krootoxy – olbrzymie bestie z ciężkimi rusznicami na grzbiecie operowaną przez Kreatora,
  • Ogary krootów – są to psy bojowe Krootów, często rzucane w pogoń za uciekającym przeciwnikiem,
  • Knarlocki – swoiste wierzchowce, umożliwiające jeszcze szybsze przemieszczenia się,
  • Knarlocki Olbrzymie – monstrualne potwory, wyhodowane tylko po to by siać zniszczenie, ich paszcza jest w stanie przegryźć pancerz terminatorski na pół (nie wspominając o tym, że takiego Terminatora bestia może po prostu pożreć, a kwasy żołądkowe natychmiast zrobią resztę), a ich pazury są bardzo ostre

Bibliografia[edytuj]

  1. Warhammer 40,000, Codex: Tau
  2. Warhammer 40,000, Imperial Armour vol.3 Taros Campaign