Kropierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rycerz w zbroi turniejowej na koniu przykrytym kropierzem
koń w pełnej zbroi
fragmenty zbroi

Kropierz – okrycie z tkaniny na konia, zakrywające go z wyjątkiem pyska i dolnych partii kończyn.

Znany był już w starożytności na Bliskim Wschodzie, kiedy to jako pikowany lub ponaszywany płytkami z metalu, rogu czy kości pełnił rolę zbroi końskiej. Używany był m.in. przez klibanariuszy i katafraktów). W średniowiecznej Europie pojawił się w XII wieku jako odpowiedź na służące technice wojennej wynalazki, m.in. kusze, buzdygany, nadziaki, hełmy garnczkowe), w większości przywiezione przez uczestników pierwszych krucjat.

Jego pierwotną funkcją była ochrona koni przed udarem słonecznym i zapaleniami oczu, co zdarzało się dośc często, gdyż konie krzyżowców nie były przyzwyczajone do gorącego klimatu Syrii i Palestyny. W Europie ten praktyczny wymiar stracił znaczenie, ale kropierz został szybko przyjęty jako dobre pole do umieszczania herbów rycerskich – obok proporców, tarcz i tunik nakładanych na zbroje.

Champron [edytuj | edytuj kod]

Champron (pisane również mistrzem , chamfron , chamfrein i shaffron ) został zaprojektowany w celu ochrony twarzy konia. Czasami zamontowane na zawiasach blaszki policzkowe. Dekoracyjne cechą wspólną dla wielu champrons jest rondel z małym kolcem. skórzana jako ochrona dla koni bojowych. Podstawowa konstrukcja champron pozostał stabilny, aż stał się niepraktyczny w XVII wieku. Champron przedłużony z uszami konia z jego pyska. Odpowiednie zagięcia często chroniły oczy. W otwartym champron , oczy nie miały ochrony. Rozszerzenia zawieszane na pokrycie policzków były powszechnie stosowane do potyczki turnieje. 

Croupiere [edytuj | edytuj kod]

Croupiere (również crupiere bacul lub Podogonie ) Element chroniący tył konia. Może być wykonany z dowolnej kombinacji skóry, łańcuch, lub płyty. Był zazwyczaj przymocowany do siodła lub paskami do konia.

Criniet[edytuj | edytuj kod]

Koń w pełnej zbroi
MET Armures.jpg

Criniet to element chroniący szyję konia, Jego podstawę stanowi kolczuga lub stalowe blachy połączone zawiasami lub paskami. w Lekkiej zbroi criniet z blaszek chronił tylko górną część szyi konia, a dolna był chroniona kolczugą lub odsłonięta. criniet był mocowany przy użyciu pasków.

Peytral [edytuj | edytuj kod]

Peytral to element zakładany koniowi z przodu, chroniący jego pierś, mocowany przy użyciu paska do szyi lub do Crinet. Zazwyczaj był to jeden kawałek stali.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Broughton, Branford B. Słownik średniowiecznego rycerstwa i rycerskości: pojęcia i terminy , (Westport, Connecticut: Greenwood Press 1986).
  • . Mondadore Arnoldo, wyd Kompletna Encyklopedia broni i broni , (New York: Simon & Schuster, 1979).
  • Stone, George Cameron (1934). Słownik Budownictwa, Ozdoba, a użycie broni i pancerza we wszystkich krajach i we wszystkich czasach , Mineola:. Dover Publications ISBN 0-486-40726-8