Krowia Góra (Pogórze Wiśnickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Krowią Górę z Poręby
Od lewej: Uklejna, Grodzisko, Krowia Góra

Krowia Góra (456 m) – wzniesienie na zachód od Myślenic, położone na zachodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego. Tuż po południowo-zachodniej stronie Krowiej Góry znajduje się drugie, wyższe od niej wzniesienie Grodzisko (502 m). Wzniesienia te oddzielone są od siebie Przełęczą Niwka przez którą prowadzi lokalna droga z Trzemeśni[1].

Wierzchołek, grzbiet oraz północno-zachodnie stoki Krowiej Góry są zalesione, natomiast wschodnie i południowe w większości są bezleśne, pokryte polami uprawnymi i zabudowaniami. Zachodnią stronę Krowiej Góry opływa potok Bulinka uchodzący do Zbiornika Dobczyckiego, po wschodniej stronie płynie Trzemeśnianka[2].

Nazwa wzniesienia pochodzi od tego, że na jego wschodnich stokach wypasali bydło mieszkańcy Trzemeśni. Przez szczyt Krowiej Góry prowadzi szlak turystyczny. Rozciąga się z niego widok na Pasmo Glichowca i Kamiennik Północny[3].

W czasie I wojny światowej tereny na linii Osieczany – Krowia Góra – Grodzisko zajęły oddziały austriacko-węgierskie. Rankiem 30 listopada wojska rosyjskie szturmowały Krowią Górę, jednak wskutek dużej mgły zalegającej dolinę Trzemeśnianki ich oddziały pogubiły się i musiały zawrócić. Miejscowa ludność nazwała to „cudem nad Rabą”. U podnóży Krowiej Góry zachowały się jeszcze pozostałości austriackich okopów z 1914 r[3].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski niebieski: Myślenice – ZarabieGrodzisko – Krowia Góra – TrupielecOstryszGlichowiecPoznachowice Górne. Czas przejścia 2.50 h, 2.30 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  2. Geoportal. [dostęp 2010-07-15].
  3. a b Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski: Beskid Myślenicki. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2005. ISBN 83-89188-41-4.