Krowianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne zakażenia wywołane przez wirus z rodzaju Orthopoxvirus
Variola vaccinia
ICD-10 B08.0
Karykatura Jamesa Gillraya dotycząca szczepienia wirusem krowianki. U osób przyjmujących szczepionkę powstają "krowie przydatki" na ciele.

Krowianka (łac. variola vaccinia) – wirusowa choroba zakaźna występująca u bydła domowego i świń wywoływana przez wirusa krowianki (VACV, poxvirus officinale) i wirusa ospy krów (CPXV, poxvirus bovis)[1]. Wirus krowianki o niewyjaśnionym pochodzeniu używany był do szczepień przeciwko ospie prawdziwej. Pierwszego szczepienia dokonał angielski lekarz - Edward Jenner, który użył wirusa ospy krów.

Objawy[edytuj]

Okres inkubacji u krów wynosi od 4 do 8 dni, natomiast u świń 2 dni[1].

  • Bydło domowe - objawy są podobne do objawów ospy krów. Dotyczą one głównie wymienia i mają postać zmian skórnych. Choroba trwa od 4 do 6 tygodni. Kończy się wyzdrowieniem.
  • Świnie - u świń, zwłaszcza zaś u prosiąt występują zmiany na skórze.

Rozpoznawanie[edytuj]

Charakterystyczny przebieg choroby jest wystarczający do rozpoznania. Dodatkową informacją pomagającą zdiagnozować chorobę jest wystąpienie zachorowań w gospodarstwach, w których obsługa była szczepiona na ospę.

Leczenie[edytuj]

Leczenie objawowe.

Przypisy

  1. a b Czesław Kaszubkiewicz, Patomorfologia chorób zakaźnych zwierząt, Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2002, s. 12-13, s. 14-15, ISBN 83-87866-59-8.

Bibliografia[edytuj]

  1. Wachnik, Z., Zarys chorób zakaźnych zwierząt, Warszawa: PWN, 1983 str. 244-245