Kruchaweczka kołpaczkowata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kruchaweczka kołpaczkowata
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

kruchaweczkowate

Rodzaj

kruchaweczka

Gatunek

kruchaweczka kołpaczkowata

Nazwa systematyczna
Psathyrella panaeoloides (Maire) Arnolds
Biblthca Mycol. 90: 433 (1982)
Zarodniki
Cheilocystydy

Kruchaweczka kołpaczkowata (Psathyrella panaeoloides (Maire) Arnolds – gatunek grzybów należący do rodziny kruchaweczkowatych (Psathyrellaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Psathyrella, Psathyrellaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozowali w 1937 r. René Charles Joseph Ernest Maire nadając mu nazwę Psathyra panaeoloides[1]. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał Eef Arnolds w 1982 r.[1]

Synonimy[2]

  • Drosophila panaeoloides (Maire) Kühner & Romagn. 1953
  • Psathyra panaeoloides Maire 1937
  • Psathyrella panaeoloides (Maire) Svrček 1961
  • Psathyrella panaeoloides (Maire) M.M. Moser 1967

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Średnica kapelusza do 3 cm, barwa u młodych owocników ciemnoczerwono-brązowa z ciemnobrązowym środkiem, ku brzegowi jaśniejąca do bladobrązowej. Trzon o wysokości 25–45 mm i grubości 2–4 mm, cylindryczny, biały do bladobrązowego, podłużnie włóknisty. Zasnówka biała, zarówno na powierzchni kapelusza jak i trzonu włóknisto-kłaczkowata. Podstawa trzonu biała[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 4-zarodnikowe, maczugowate. Zarodniki gładkie, ciemnobrązowe, nieprzezroczyste, różnokształtne, w widoku z przodu często trójkątne, z profilu asymetryczne lub lekko migdałowate. Cheilocystydy szkliste, cienkościenne, gęsto upakowane, cylindryczne, zazwyczaj z krótkim i szeroko rozwartym wierzchołkiem, pokryte licznymi łuskami. Pleurocystydy liczne, podobne do cheilocystyd, szkliste, cienkościenne, z krótkim, szerokim i tępym wierzchołkiem. Kaulocystydy bardzo liczne, najczęściej w grubych pęczkach, polimorficzne, czasami z zębami wierzchołkowymi. Sprzążki obecne[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie Psathyrella panaeloides w licznych krajach Europy i w Rosji[5]. Władysław Wojewoda w swoim zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. podaje tylko 2 jego stanowiska (Puszcza Niepołomicka 1999 i TPN 1975) z uwagą, że jego rozprzestrzenienie i stopień zagrożenia w Polsce nie są znane[3]. Więcej i bardziej aktualnych stanowisk tego gatunku znajduje się w internetowym atlasie grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[6].

Saprotrof. Występuje w lasach i na polanach, na gliniastych glebach pól uprawnych, na oborniku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2020-12-06] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2020-12-06] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1
  4. a b Psathyrella panaeoloides. Illustra;ons of severalcollec;ons – Daniel Deschuyteneer [online] [dostęp 2020-12-06] (ang.).
  5. Psathyrella panaeoloides (Maire) Arnolds [online] [dostęp 2020-12-06] (ang.).
  6. Aktualne stanowiska Psathyrella panaeoloides w Polsce [online] [dostęp 2020-12-06] (ang.).