Krucjata aleksandryjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdobycie Aleksandrii przez Krzyżowców
Krucjata aleksandryjska 1365
Ilustracja
Krzyżowcy
Czas

11 października 1365

Miejsce

Aleksandria, Egipt

Terytorium

Egipt

Wynik

zajęcie i splądrowanie miasta

Strony konfliktu
król Cypru
rycerze weneccy
rycerze genueńscy
Mamelucy
Dowódcy
Piotr I Cypryjski cywilni obrońcy
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane tysiące zabitych, 5 000 jeńców
Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
31°11′59″N 29°52′16″E/31,199722 29,871111

Krucjata aleksandryjska – wyprawa wojenna z 1365 roku pod wodzą Piotra I, króla Cypru (1358-1369), której celem było zdobycie Aleksandrii. W przeciwieństwie do wielu poprzednich krucjat, uczestnikami kierowały w większym stopniu pobudki ekonomiczne, niż religijne. Przygotowania do krucjaty zajęły Piotrowi I aż 3 lata. Okrętów do transportu wojska dostarczyli Wenecjanie i Genueńczycy. Na Rodos przyłączyli się do wojsk Piotra I cypryjskiego joannici. 9 października stanęły na redzie w Aleksandrii. Po wylądowaniu krzyżowców doszło do rzezi i rabunków, o których relacje wstrząsnęły nawet światem zachodnim. Usunęli się z miasta po 3 dniach, wobec zbliżającej się odsieczy wojsk mameluckich.

Jo van Steenbergen, powołując się na Petera Edbury, twierdzi, że początkowo krucjata miała na celu doprowadzenie do upadku Aleksandrii i przejęcie jej pozycji jako czołowego portu we wschodniej części Morza Śródziemnego, przez Famagustę na Cyprze[1]. Van Steenbergen opierając się na średniowiecznych relacjach arabskich, np. Alego Al-Makriziego, wskazuje, że najeźdźcom powiodło się zdobycie miasta częściowo dzięki zastosowaniu ataku dywersyjnego, w wyniku którego udało się odwrócić uwagę obrońców od głównych sił wroga. W rezultacie najeźdźcy przeprowadzili skuteczny atak na miasto z obu kierunków, jednocześnie wprawiając obrońców w panikę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jo Van Steenbergen: The Alexandrian Crusade (1365) and the Mamluk Sources: Reassessment of the kitab al-ilmam of an-Nuwayri al-Iskandarani. [dostęp 2010-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-18)]. (ang.).