Krupier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krupier – pracownik kasyna obsługujący grę hazardową[1]. Wiele gier hazardowych nie wymaga obecności krupierów, gdyż ich obsługa jest prosta i może być zastąpiona tzw. automatami hazardowymi.

Praca krupiera polega na organizacji i prowadzeniu w kasynach gier hazardowych takich jak ruletka czy gry karciane. Istnieje podział krupierów ze względu na rodzaj zajęć. Pierwszy to krupier-dealer, który bezpośrednio prowadzi grę. Drugi to krupier-inspektor, który czuwa nad prawidłowością przebiegu gry. W zależności od rodzaju gry krupier pracuje samodzielnie lub w zespole, inne są też czynności krupiera.

Do obsługi ruletki francuskiej niezbędnych jest trzech krupierów dealerów. Jeden zajmuje miejsce u szczytu stołu, pozostali po obu jego stronach. Nad całością czuwa krupier-obserwator. Krupier prowadzący grę ogłasza początek i koniec przyjmowania zakładów, rzuca kulką, ogłasza zwycięskie kombinacje. Krupierzy siedzący po obu stronach stołu pomagają graczom w odpowiednim ustawianiu żetonów, jednak nie mogą wziąć ich do ręki prosto z ręki gracza. W tym celu używają specjalnych grabek. Dodatkowo muszą oni zapamiętać ustawienie żetonów na planszy. Ich zadaniem jest też wypłacanie wygranych. W przypadku ruletki amerykańskiej grę obsługuje tylko jeden krupier-dealer. Tu wszystkie operacje wykonuje rękoma[2].

W przypadku gier karcianych w zależności od rodzaju gry, krupier prowadzi grę tasując i rozdając karty, dodając lub wymieniając je, jeśli dopuszczają to przepisy gry, zbiera żetony od graczy przegranych i wypłaca je zwycięzcy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. krupier – Słownik języka polskiego PWN (pol.). sjp.pwn.pl. [dostęp 2021-01-11].
  2. Ruletka europejska i amerykańska. ruletka.com.pl. [dostęp 2021-01-31].
  3. Krupier – czym się zajmuje?. zarobki.pracuj.pl. [dostęp 2021-01-11].