Kruszon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kruszon według krzeszowskiego przepisu

Kruszon (fr. Cruchon – dzbanuszek) – koktajl alkoholowy wytwarzany z białego wina, często z dodatkiem koniaku, cukru i pomarańczy, również z dodatkiem innych owoców, zmrożonej wody sodowej i lodu konsumpcyjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ten orzeźwiający napój nazywany również bolą był popularny w XIX wieku i w pierwszej połowie XX. Był obecny na świątecznych stołach, zabawach i balach karnawałowych, a także na różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich. Obowiązkowym składnikiem kruszonu było białe wino, cukier i owoce, ale w wielu domach przechowywano i stosowano własne przepisy na ten napój. Podawany był w szklanych dzbankach i stąd wzięła się jego nazwa. Musiał być mocno schłodzony albo podawany z lodem. W sprzedaży dostępne były komplety naczyń do serwowania kruszonu (duży dzbanek na tacy z małymi kielichami). Ze względu na zawartość alkoholu, do dzbanów, z których czerpały kobiety, dolewano przegotowaną wodę[1].

Kruszon z Krzeszowa[edytuj | edytuj kod]

W Krzeszowie w województwie podkarpackim wytwarzano kruszon, jak twierdzą jego mieszkańcy, "od niepamiętnych czasów". W przepisie na krzeszowski kruszon jest: białe wino, produkowane z owoców rosnących w tamtejszych sadach, suszone owoce (jabłka, gruszki i śliwki) oraz cukier i woda gazowana. Finalny produkt ma około 8% alkoholu. Wytwarzany od lat według tej samej tradycyjnej receptury został wpisany w marcu 2006 na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, Historie kuchenne. Kruszon, granit, mazagran dla ochłody, krakow.wyborcza.pl, 11 lipca 2015 [dostęp 2020-08-19].
  2. Wpis na listę produktów tradycyjnych (pol.). [dostęp 10.05.2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Szubert: Leksykon rzeczy minionych i przemijających. Warszawa: Muza SA, 2003. ISBN 83-7319-138-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]