Krwawa środa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wydarzenia w roku 1906. Zobacz też: Krwawa środa w Olkuszu.
Odezwa wydana przez Polską Partię Socjalistyczną 16 sierpnia, dzień po „krwawej środzie”

Krwawa środa – skoordynowana akcja Organizacji Bojowej PPS przeciwko okupacyjnym władzom rosyjskim w Królestwie Polskim, przeprowadzona 15 sierpnia 1906, podczas rewolucji 1905 roku.

W tym dniu w 19 miastach Kongresówki dokonano zamachów na 80 Rosjan, głównie na policjantów, żandarmów i agentów Ochrany. Miały one na celu powstrzymanie represji carskich służących stłumieniu trwającej wówczas rewolucji 1905 roku. W Warszawie akcja ta spowodowała panikę w garnizonie rosyjskim i wycofanie na kilka dni głównych sił z miasta. Przed akcją PPS wystosowała odezwę do żołnierzy carskich, aby nie wszczynali akcji odwetowych, bo działania bojowców są wymierzone tylko w najbardziej znienawidzone jednostki: katów i agentów[1].

Do najważniejszych akcji należały:

  • W Warszawie OB PPS (Henryk Baron) dokonała napadu na VII cyrkuł miejski praski rzucając dwie bomby. Bomby wrzucono również do urzędu żandarmerii, naczelnika kancelarii straży ziemskiej i na rogu ul. Chłodnej i Wroniej gdzie doszło do starcia z kozakami;
  • W Łodzi dwudziestopięcioosobowy oddział OB PPS rzucił pięć bomb na III cyrkuł policyjny;
  • We Włocławku we własnym mieszkaniu zastrzelono naczelnika straży ziemskiej kpt. Pietrowa.

Przypisy

  1. Odezwa Polskiej Partii Socjalistycznej w związku z tzw. krwawą środą, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, http://www.polona.pl/item/10102497/0/ [dostęp z 1 grudnia 2013]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Waldemar Potkański: Odrodzenie czynu niepodległościowego przez PPS w okresie rewolucji 1905 roku. Warszawa: 2008. ISBN 9788371815270.