Krwawe wzgórza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krwawe wzgórza
The Hills Run Red
Gatunek horror,
thriller
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 12 czerwca 2009 r.
Polska 14 maja 2010 r.
(premiera telewizyjna)
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 81 minut
Reżyseria Dave Parker
Scenariusz David J. Schow,
John Dombrow
Główne role Sophie Monk,
Janet Montgomery,
Tad Hilgenbrink,
William Sadler
Muzyka Frederik Wiedmann
Zdjęcia Ilan Rosenberg
Montaż Harold Parker
Produkcja Dark Castle Entertainment;
John Carchietta,
Robert Meyer Burnett,
Carl Morano,
Roee Sharon,
Jonathan Tzachor

Krwawe wzgórza (oryg. The Hills Run Red) – amerykański horror filmowy z 2009 roku w reżyserii Dave'a Parkera, zawierający silne elementy podgatunków slasher i gore.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Tyler, młody adept sztuki filmowej, niezwykle zafascynowany kinem grozy przeżywa przejściowy kryzys spowodowany brakiem pomysłów na nowy film dokumentalny. Pewnego dnia trafia na ślad bardzo niezwykłego i unikatowego horroru. O filmie pod tytułem The Hills Run Red zachowały się jedynie wzmianki, ponieważ szybko został wycofany z publicznego obiegu jako niezwykle brutalny, przedstawiający bardzo realistyczne sceny morderstw i tortur. W niedługim czasie również reżyser zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Zaintrygowany Tyler, z coraz większym uporem stara się odszukać przynajmniej jeden egzemplarz dzieła, jednak nie przynosi to rezultatów. Jest przekonany, że wszystkie kopie zostały zniszczone. Wkrótce zdesperowany postanawia zlokalizować miejsce, gdzie horror został nakręcony. Udaje mu się odszukać jedną z aktorek, która po długich namowach postanawia zabrać go do miejsca powstania filmu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola
Sophie Monk Alexa Concannon
Tad Hilgenbrink Tyler
Janet Montgomery Serena
William Sadler Wilson Wyler Concannon
Alex Wyndham Lalo
Mike Straub Gabe
Ewan Bailey Sonny

Realizacja i wydanie filmu[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono na terenie Bułgarii, między innymi w Sofii i pobliskich lasach. Sporą część ekipy realizacyjnej stanowili Bułgarzy. Budżet, jaki posłużył do nakręcenia obrazu, pozostaje nieznany.

12 czerwca 2009 roku w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle odbyła się światowa premiera gotowego projektu[1]. Moment dystrybucji filmu nastąpił trzy i pół miesiąca później. Zadecydowano, że The Hills Run Red trafi wyłącznie do obiegu DVD. 29 września miejsce miała premiera horroru na rynku DVD/video Stanów Zjednoczonych; dystrybutorem w tym kraju zostało Warner Home Video[2][3]. W ciągu kolejnych czterech miesięcy film wydano w Japonii, Holandii, Argentynie (pod tytułem Bosque sangriento), Hiszpanii (jako Colinas sangrientas) oraz na Węgrzech[1], a także zaprezentowano go podczas brytyjskiego festiwalu Frightfest[4]. W Polsce obraz odnotował swoją premierę na łamach telewizji; stacja HBO wyemitowała go późnym wieczorem 14 maja 2010 roku.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Odbiór filmu przez krytyków był mieszany, lecz skłaniał się ku pozytywnemu. Agregujący recenzje filmowe serwis Rotten Tomatoes, w oparciu o siedem omówień, okazał obrazowi 57-procentowe wsparcie.[5] Steve Barton, dziennikarz współpracujący ze stroną internetową DreadCentral.com, okrzyknął Krwawe wzgórza jako horror "niepokojący i bezlitosny".[5] Albert Nowicki (witryna His Name Is Death) pisał: "Jest w filmie Dave’a Parkera subtelna aura niepokoju, wzmagana dość umiejętnie aż do finałowych minut obrazu. Przedstawiona odbiorcom, rzadko podejmowana tematyka filmów, które wycofano pospiesznie z dystrybucji, lub które przepadły bez śladu, jest przecież co najmniej intrygująca."[6] John J. Puccio (DVDTown.com) uznał, że film posiada obiecujące założenia fabularne, lecz nie jest w stanie "zapracować na własny sukces".[5]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Release dates for The Hills Run Red (2009) (V). Internet Movie Database (IMDb). (ang.) [dostęp 2010-06-30]
  2. McCabe, Joseph (2009-09-28). "Watch 'The Hills Run Red' Original Trailers". fearnet.com. (ang.) [dostęp 2010-06-30]
  3. "The Hills Run Red and Trick 'r Treat at a Dark Delicacies Signing!". dreadcentral.com. 2009-08-10. (ang.) [dostęp 2010-06-30]
  4. "Joe Lynch's Body Count: Frightfest UK Edition". shocktillyoudrop.com. 2009-10-06. (ang.) [dostęp 2010-06-30]
  5. a b c "THE HILLS RUN RED (2009)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2016-01-23].
  6. Nowicki, Albert (2012-11-13). "THE HILLS RUN FEAR". hisnameisdeath.com. [dostęp 2016-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]