Krwawy odwet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krwawy odwet
Slaughter High
Gatunek horror
Data premiery 14 listopada 1986 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 90 min
Reżyseria George Dugdale,
Mark Ezra,
Peter Mackenzie Litten
Scenariusz George Dugdale,
Mark Ezra,
Peter Mackenzie
Muzyka Harry Manfredini
Zdjęcia Alan Pudney
Produkcja Stephen Minasian,
Dick Randall

Krwawy odwet (tytuł oryg. Slaughter High) – filmowy horror koprodukcji amerykańsko-brytyjskiej z 1986 roku, wpisujący się w popularny w latach osiemdziesiątych nurt slasher.

Film w pewnych kręgach (szczególnie fanów slasherów) uznaje się za kultowy. Wpływa na to osnuta nicią legendy samobójcza śmierć jednego z członków obsady aktorskiej, Simona Scuddamore'a, który odebrał sobie życie wkrótce po premierze gotowego projektu, a także ścieżka dźwiękowa w aranżacji Harry’ego Manfredini (nadwornego kompozytora serii Piątek, trzynastego) oraz odtwórczyni roli głównej, Caroline Munro, znana powszechnie z występów w filmach klasy „B”. Film nakręcono w Anglii, a większość aktorów stamtąd też pochodziła; charakterystycznym dla ogółu filmu pozostaje więc także sztuczny amerykański akcent odtwórców poszczególnych ról.

Producenci początkowo nadali filmowi tytuł April Fool's Day, lecz przechrzcili go na Slaughter High ze względu na istniejący już pod tym tytułem slasher wytwórni Paramount Pictures, wydany w tym samym roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

  • Caroline Munro – Carol Manning
  • Simon Scuddamore – Marty Rantzen
  • Carmine Iannaccone – Skip Pollack
  • Donna Yeager (w czołówce jako Donna Yaeger) – Stella

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Marty Rantzen, życiowy nieudacznik i klasowa ofiara, jest ofiarą przelicznych szykanowań. W końcu dochodzi do tragedii – przez głupi żart jego twarz zostaje potwornie poparzona. Po wielu latach organizowany jest zjad absolwentów szkoły, do której uczęszczał Rantzen. Wkrótce po przybyciu na miejsce, uczestnicy imprezy zaczynają ginąć w niejasnych okolicznościach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]