Krymska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka (1991)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy autonomicznej republiki na Krymie. Zobacz też: autonomiczna republika radziecka Tatarów Krymskich (1921-1946).

Krymska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Krymska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Krymska ASRR została utworzona 12 lutego 1991 r. z obszarów obwodu krymskiego (z wyjątkiem Sewastopola, który pozostał bezpośrednio w składzie Ukraińskiej SRR). Powstanie Krymskiej ASRR zostało poprzedzone referendum z 20 stycznia 1991 r., w którym większość mieszkańców opowiedziała się za utworzeniem autonomicznej republiki radzieckiej w składzie Ukraińskiej SRR.

Powodem dążeń autonomicznych był fakt, iż w obliczu narastających żądań niepodległościowych i autonomicznych, jakie pojawiły się w ZSRR na krótko przed rozpadem tego państwa, także Rosjanie, rdzenni i osiedli na Półwyspie Krymskim po II wojnie światowej (po wysiedleniu Tatarów Krymskich w latach 1944-1945) i stanowiący zdecydowaną większość ludności tego należącego do Ukraińskiej SRR półwyspu, zapragnęli autonomii, a w perspektywie także ponownego przyłączenia Krymu do Rosji.

Byt Krymskiej ASRR trwał zaledwie kilkanaście miesięcy. Uległa likwidacji po rozpadzie ZSRR, a 5 maja 1992 r. na terenie Krymu proklamowano powstanie Republiki Krymu[1], będącej autonomicznym terytorium w obrębie Ukrainy.

 Osobny artykuł: Republika Autonomiczna Krymu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Акт про державну самостійність Криму, „Ведомости Верховного Совета Крыма” 1991—1992, № 5., s. 243