Krystian Niełacny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krystian Niełacny (ur. 2 lutego 1934 w Antoninie) – polski lekarz anestezjolog, działacz społeczny, regionalista. Doktor nauk medycznych.

Absolwent I Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim i Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1961-1976 roku lekarz w Szpitalu Miejskim w Ostrowie. Od 1966 kierownik Oddziału Anestezjologicznego, a w latach 1972-1976 ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Był inicjatorem i głównym organizatorem IX Zjazdu Anestezjologów Polskich w 1968 roku w Ostrowie. Na tym zjeździe został powołany w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Anestezjologów Polskich. W latach 1967-1976 prezes Okręgu Ostrów Wielkopolski PTTK. Współorganizator Obchodów 125-lecia Szpitalnictwa w Ostrowie w 1975. Po odejściu ze szpitala był przez dwa lata lekarzem w Polskich Liniach Okrętowych w Gdyni. W latach 1978-1982 pełnił funkcję dyrektora Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Ostrowie, a następnie, do roku 1994, Obwodowego Inspektora Sanitarnego PKP w Ostrowie. Od 1989 zajmował się profilaktyką uzależnień, był współzałożycielem Ośrodka Profilaktyki i Uzależnień w Ostrowie. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. W 2006 r. uhonorowany tytułem Zasłużony dla Alma Mater Ostroviensis. Odznaczony między innymi: Medalem Za Zasługi W Rozwoju Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, Złotą Odznaką Honorową PTTK, Medalem Pięćdziesięciolecia PTTK, Srebrną Odznaką „Przodujący Kolejarz”.

Autor lub współautor wielu prac z dziedziny anestezjologiii, profilaktyki uzależnień, także publikacji krajoznawczych. Współredaktor Non omnis moriar - Księga Pamięci - Alma Mater Ostroviensis.