Krystyna Żywulska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krystyna Żywulska
Data i miejsce urodzenia 1 września 1914
Łódź
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1992
Düsseldorf
Narodowość żydowska
Język polski
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Dziedzina sztuki literatura

Krystyna Żywulska, właściwie Zofia (Sonia) Landau (ur. 1 września 1914 w Łodzi, zm. 1 sierpnia 1992 w Düsseldorfie) – polska pisarka, felietonistka, autorka tekstów piosenek i graficzka żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim, naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W 1941 wraz z rodziną przesiedlona została do warszawskiego getta. Po ucieczce stamtąd działała w ruchu oporu pod przybranym nazwiskiem Zofia Wiśniewska. W 1943 została aresztowana przez gestapo. Przesłuchiwana w alei Szucha podała nazwisko Krystyna Żywulska. Osadzono ją na Pawiaku, potem zesłano do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd trafiła do podobozu Birkenau. W czasie marszu śmierci, ewakuacji obozu koncentracyjnego z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, zbiegła na granicy Brzeszcz i Jawiszowic, gdzie ukrywała się u miejscowych mieszkańców[1].

Należała do PZPR i była członkiem egzekutywy POP PZPR przy Zarządzie Głównym Związku Literatów Polskich w 1950 roku[2].

Gdy po 1968 jej synowie zostali zmuszeni do opuszczenia Polski, z powodu żydowskiego pochodzenia, wyjechała do Monachium.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żona Leona Andrzejewskiego.

Umarła na białaczkę. Pochowana jest w Düsseldorfie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała w 1946 pamiętnikiem Przeżyłam Oświęcim. Książka stanowi zapis wstrząsających wspomnień z życia w obozie. Wydana również w języku angielskim: I survived Auschwitz i francuskim J`ai survecu Auschwitz. Okresu wojny dotyczą również Wiersze oświęcimskie (Warszawa 1946) i powieść Pusta woda (1963).

Autorka tekstów dla kabaretów Wagabunda i U Lopka oraz piosenek, z których najpopularniejsze to: Dopóki życie trwa, Taka jestem zakochana, Żyje się raz, Tańcz ze mną, tańcz do filmu Kochajmy syrenki 1966, Ty i ja, i noc do filmu Kulig 1968.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Lachendro, Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie marszu śmierci. Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów, [w:] "Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku", Wodzisław Śląski 2016
  2. Dariusz Jarosz, Działalność Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Zarządzie Głównym Związku Literatów Polskich w latach 1949–1953 (w świetle akt własnych), „Mazowieckie Studia Humanistyczne”, 5 (1), s. 5-45 [dostęp 2019-01-12]. [zob. s. 9]