Krystyna Czubówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krystyna Czubówna
Krystyna Czub
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1954
Nowy Sącz
Zawód, zajęcie dziennikarka, prezenterka telewizyjna, lektorka
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Krystyna Grażyna Czubówna, właściwie: Czub[1][2] (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracę dziennikarki rozpoczynała w radiu[3]. Od 1991[3], przez wiele lat, współpracowała z nadawaną w TVP2 Panoramą. Była wówczas jedną z najbardziej popularnych polskich prezenterek. Otrzymała czterokrotnie nagrodę Telekamer w kategorii "Informacje" (1998, 1999, 2000 i 2001). Jest również lektorem wielu filmów dokumentalnych, głównie przyrodniczych.

Jej odejście z TVP i podjęcie współpracy z Telekomunikacją Polską (TP SA) wywołało wiele kontrowersji. W wyniku niedopatrzenia ze strony radców prawnych operatora, jak również prawników agencji reklamowej zatrudnionej do produkcji reklam, niemożliwe było wyemitowanie reklam tuż po jej odejściu z TVP. Reklamodawca zapomniał o ograniczeniach narzuconych przez KRRiT, którym podlegają nadawcy emitujący reklamy z udziałem prezenterów programów informacyjno-publicystycznych. W związku z tym Czubówna została pracownikiem działu public relations, a wykorzystanie jej wizerunku w reklamówkach TP SA było możliwe od 3 września 2002, czyli po ujętych w przepisach KRRiT 3 miesiącach. Współpracowała z TP SA do końca czerwca 2006.

Jako lektor czyta przede wszystkim dla Baby TV, TVP, TVN Style i Planete. Współpracuje z Polskim Radiem, m.in. przy realizacji słuchowisk, audycji muzycznych i czytaniu książek. W Programie 3 Polskiego Radia jest lektorką audycji muzycznej Pod dachami Paryża autorstwa Barbary Podmiotko. Jej głos usłyszeć można także w sygnale muzycznym Faktów RMF FM (jako przerywnik pomiędzy informacjami), w wakacyjnym radiowym serialu przyrodniczym Co w trawie piszczy (RMF FM) oraz na polskim kanale Animal Planet.

Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 2 listopada 1999 otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski[1].

Brała udział w programach rozrywkowych: Show!Time (2006), Tylko nas dwoje (2010)[4] i Agent – Gwiazdy (2019). Zagrała epizodyczną rolę w filmie Dzień świra (2002).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej córką jest Agnieszka Barjasz, również lektorka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b M.P. z 2000 r. nr 5, poz. 92
  2. Krystyna Czubówna używa tradycyjnej odmiany swojego nazwiska panieńskiego, por. Tradycyjna odmiana nazwisk żeńskich
  3. a b c Wywiad: Krystyna Czubówna "...marzyłam by czytanie wynieść na wyżyny sztuki" (pol.). Merlin.pl, 2002-02-13. [dostęp 2010-02-27].
  4. Łukasz Szewczyk: Wiosna w Polsacie: Nowe show (pisownia oryginalna) z Dodą (pol.). Media2.pl, 2010-02-11. [dostęp 2010-03-20].
  5. Córka Krystyny Czubówny została głosem Wielkiego Brata! Zdetronizuje słynną mamę?. [dostęp 2020-03-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]