Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna
elektorowa Saksonii i królowa Polski
Eberhardine.jpeg
elektorowa Saksonii
Okres panowania od 1694
do 5 września 1727
Jako żona Augusta II
Poprzedniczka Eleonora von Sachsen-Eisenach
Następczyni Maria Józefa Habsburżanka
Królowa Polski
Okres panowania od 15 września 1697
do 5 września 1727
Jako żona Augusta II
Poprzedniczka Maria Kazimiera d’Arquien
Następczyni Katarzyna Opalińska
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Urodzona 29 grudnia 1671
Bayreuth
Zmarła 5 września 1727
Pretzsch (Elbe)
Pochowana w kościele parafialnym w Pretzsch (Elbe)
Ojciec Krystian Ernest
Matka Zofia Luiza Wirtemberska
Mąż August II Mocny
Dzieci August III Sas

Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna (Bayreucka), niem. Christiane Eberhardine von Brandenburg-Bayreuth (ur. 29 grudnia 1671 w Bayreuth, zm. 5 września 1727 w Pretzsch (Elbe)) – niekoronowana królowa Polski, żona Augusta II.

Krystyna Eberhardyna Hohenzollernówna

Była najstarszą córką margrabiego BayreuthKrystiana Ernesta i jego żony Zofii Luizy. Wychowywana była na gorliwą luterankę. W 1686 r. poznała Fryderyka Augusta I, syna elektora saskiego. Od początku chciała, aby młody Wettyn został jej mężem. Jej matka, Zofia Luiza starała się zapobiec temu małżeństwu. Jednak po długich negocjacjach, 20 stycznia 1693 r. w Bayreuth doszło do ślubu ich obojga.

17 października 1696 r. urodziło się ich jedyne wspólne dziecko – późniejszy August III. W 1697 r. mąż Krystyny został królem Polski. Wtedy nastąpiła rozłąka małżonków, ponieważ August przeszedł na katolicyzm, a Krystyna nie chciała tego zrobić. Nigdy nie była też koronowana na królową Polski i nigdy do Polski nie przyjechała - warunkiem było jej przejście na katolicyzm. Była osamotniona, stale podupadała na zdrowiu. W 1719 spotkała się w Pirnau z synem i jego żoną – Marią Józefą Habsburżanką, gorliwą katoliczką, natomiast w roku 1727 na kilka miesięcy przed śmiercią ostatni raz zobaczyła męża.

Zmarła 5 września 1727 r. w Pretzsch (Elbe), gdzie została pochowana. Mimo braku koronacji do końca życia zachowała tytuł królowej Polski. Na uroczystości pogrzebowe Jan Sebastian Bach skomponował kantatę Lass Fürstin, lass noch einen Strahl, zwaną Trauer Ode, Odą żałobną (BWV 198). Autorem tekstu kantaty jest Johann Christoph Gottsched.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans-Joachim Böttcher, Christiane Eberhardine - Prinzessin von Brandenburg-Bayreuth, Kurfürstin von Sachsen und Königin von Polen, Gemahlin August des Starken, Dresdner Buchverlag 2011, ISBN 978-3-941757-25-7.


Poprzednik
Maria Kazimiera d'Arquien
POL Przemysł II 1295 COA.svg królowa Polski
1697-1727
POL Przemysł II 1295 COA.svg Następca
Katarzyna Opalińska