Krystyna z Bolseny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Krystyna z Bolseny
Christina Volsiniensis
dziewica
męczennica
Ravensburg St Christina Hl Christina.jpg
Data urodzenia III wiek
Volsinii lub Tyr
Data śmierci 24 lipca 287303
Bolsena
Czczony przez Kościół katolicki, ormiański, prawosławny
Wspomnienie 24 lipca[a]
6 sierpnia[b]
Atrybuty palma męczeństwa, pęk strzał, krzyż
Szczególne miejsca kultu Bolsena

Krystyna z Bolseny, również Krystyna z Tyru, wł. Cristina di Bolsena, cs. Muczenica Christina, Tirskaja (ur. w Volsinii k. Bolseny lub Tyrze, zm. 24 lipca pomiędzy 287–303 w Bolsenie w Italii) – dziewica, męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego.

Była córką Urbana, prefekta Bolseny, który był wrogiem chrześcijan. Obserwując heroiczną postawę wyznawców Chrystusa, sama nawróciła się na chrześcijaństwo. Kiedy dowiedział się o tym jej ojciec, uwięził ją w pałacu i na próżno namawiał ją do porzucenia wiary.

Wkrótce jednak ojciec zauważył, że nic tym nie zdziała (Krystyna m.in. rozdała swoje szaty ubogim), kazał ją torturować. Dziewczynkę najpierw smagano rózgami i strącono do lochu. Kiedy to nie pomogło, była rozdzierana hakami, obracana na kole, polewana wrzącym olejem, palona na wolnym ogniu, a na końcu przywiązano jej kamień do szyi i utopiono. Istnieje też inny przekaz, według którego Krystyna zginęła w amfiteatrze miejskim, przywiązana do słupa i przeszyta strzałami.

Jej śmierć nastąpiła za panowania cesarza Dioklecjana. W chwili swojej męczeńskiej śmierci święta Krystyna miała zaledwie dwanaście lat. Jej relikwie znajdują się w Bolsenie w bazylice jej poświęconej.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 24 lipca.

Kościoły wschodnie, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, wspominają męczennicę 24 lipca/6 sierpnia[c], tj. 6 sierpnia według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii zachodniej św. Krystyna przedstawiana jest z palmą męczeńską w jednej ręce i pękiem strzał w drugiej. Na ikonach prawosławnych święta przedstawiana jest jako młoda kobieta z długimi włosami spadającymi na ramiona i plecy, spiętymi przepaską lub przykrytymi białą chustą. Odziana jest w jasnoczerwoną szatę, w prawej dłoni trzyma krzyż.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

Bibliografia[edytuj]