Krystyna z Bolseny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Krystyna z Bolseny

Christina Volsiniensis
dziewica
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia III wiek
Volsinii lub Tyr
Data i miejsce śmierci 24 lipca 287303
Bolsena
Czczona przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 24 lipca[a]
6 sierpnia[b]
Atrybuty palma męczeństwa, pęk strzał, krzyż
Szczególne miejsca kultu Bolsena

Krystyna z Bolseny, również Krystyna z Tyru, wł. Cristina di Bolsena, cs. Muczenica Christina, Tirskaja (ur. w Volsinii k. Bolseny lub Tyrze, zm. 24 lipca pomiędzy 287–303 w Bolsenie w Italii) – dziewica, męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego.

Była córką Urbana, prefekta Bolseny, który był wrogiem chrześcijan. Obserwując heroiczną postawę wyznawców Chrystusa, sama nawróciła się na chrześcijaństwo. Kiedy dowiedział się o tym jej ojciec, uwięził ją w pałacu i na próżno namawiał ją do porzucenia wiary.

Wkrótce jednak ojciec zauważył, że nic tym nie zdziała (Krystyna m.in. rozdała swoje szaty ubogim), kazał ją torturować. Dziewczynkę najpierw smagano rózgami i strącono do lochu. Kiedy to nie pomogło, była rozdzierana hakami, obracana na kole, polewana wrzącym olejem, palona na wolnym ogniu, a na końcu przywiązano jej kamień do szyi i utopiono. Istnieje też inny przekaz, według którego Krystyna zginęła w amfiteatrze miejskim, przywiązana do słupa i przeszyta strzałami.

Jej śmierć nastąpiła za panowania cesarza Dioklecjana. W chwili swojej męczeńskiej śmierci święta Krystyna miała zaledwie dwanaście lat. Jej relikwie znajdują się w Bolsenie w bazylice jej poświęconej.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 24 lipca.

Kościoły wschodnie, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, wspominają męczennicę 24 lipca/6 sierpnia[c], tj. 6 sierpnia według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii zachodniej św. Krystyna przedstawiana jest z palmą męczeńską w jednej ręce i pękiem strzał w drugiej. Na ikonach prawosławnych święta przedstawiana jest jako młoda kobieta z długimi włosami spadającymi na ramiona i plecy, spiętymi przepaską lub przykrytymi białą chustą. Odziana jest w jasnoczerwoną szatę, w prawej dłoni trzyma krzyż.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]