Krytonosek myszaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krytonosek myszaty
Scytalopus pachecoi
Maurício, 2005
Krytonosek myszaty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd tyrankowce
Rodzina krytonosowate
Rodzaj Scytalopus
Gatunek krytonosek myszaty
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Krytonosek myszaty (Scytalopus pachecoi) – gatunek ptaka z rodziny krytonosowatych (Rhinocryptidae). Występuje w południowej Brazylii (w stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina) i w północno-wschodniej Argentynie (w prowincji Misiones). Jego naturalnym środowiskiemlasy i skraje lasów, gdzie często spotykany jest w pobliżu strumieni oraz w formacjach podszytu, takich jak zarośla bambusowe.

Początkowo sądzono, że spotkany ptak to krytonosek śniady (Scytalopus speluncae), jednak w 2005 r. opisano go jako nowy gatunek, na podstawie różnicy w upierzeniu i wydawanych odgłosach.

Mierzy ok. 12 cm i waży ok. 15 gramów. Górne partie są głównie ciemnoszare, spód ciała bladoszary. Bok ciemnożółty, z ciemnymi paskami.

Wydaje długie serie tonów z częstotliwością 2-3 na sekundę (w odróżnieniu od krytonoska śniadego, którego częstotliwość tych odgłosów to 5 tonów na sekundę). Wydaje także charakterystyczne, jednosylabowe (monosylabowe) odgłosy komunikacyjne oraz głośne odgłosy alarmujące.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International 2012, Scytalopus pachecoi [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-15] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]