Przejdź do zawartości

Krytonosek myszaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krytonosek myszaty
Scytalopus pachecoi[1]
Maurício, 2005
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

tyrankowce

Rodzina

krytonosowate

Podrodzina

krytonoski

Rodzaj

Scytalopus

Gatunek

krytonosek myszaty

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Krytonosek myszaty[3] (Scytalopus pachecoi) – gatunek małego ptaka z rodziny krytonosowatych (Rhinocryptidae). Występuje w południowej Brazylii (w stanach Rio Grande do Sul i Santa Catarina) i w skrajnie północno-wschodniej Argentynie (w prowincji Misiones). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Taksonomia

Początkowo sądzono, że ptaki te to krytonoski śniade (Scytalopus speluncae), jednak w 2005 roku opisano je jako nowy gatunek, na podstawie różnicy w upierzeniu i wydawanych odgłosach. Holotyp, dorosły samiec, został odłowiony 8 stycznia 2003 roku w Cerro das Almas w gminie Capão do Leão (stan Rio Grande do Sul). Kilkanaście paratypów (osobniki obu płci i w różnym wieku) pozyskano w różnych miejscach w latach 2001–2002. Nie wyróżnia się podgatunków[4].

Morfologia

Mierzy ok. 12 cm i waży ok. 15 gramów. Górne partie są głównie ciemnoszare, spód ciała bladoszary. Bok ciemnożółty, z ciemnymi paskami.

Głos

Wydaje długie serie tonów z częstotliwością 2–3 na sekundę (w odróżnieniu od krytonoska śniadego, którego częstotliwość tych odgłosów to 5 tonów na sekundę). Wydaje także charakterystyczne, jednosylabowe (monosylabowe) odgłosy komunikacyjne oraz głośne odgłosy alarmujące.

Biotop

Jego naturalnym środowiskiem są lasy i skraje lasów, gdzie często spotykany jest w pobliżu strumieni oraz w formacjach podszytu, takich jak zarośla bambusowe.

Status

IUCN od 2007 roku uznaje krytonoska myszatego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern). Liczebność populacji nie została oszacowana, ale jej trend oceniany jest jako spadkowy ze względu na utratę siedlisk[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scytalopus pachecoi, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Scytalopus pachecoi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Scytalopodinae Müller,J, 1846 - krytonoski (wersja: 2020-07-26). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-01-18].
  4. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v11.2). [dostęp 2021-10-28]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]