Krytyka Polityczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krytyka Polityczna
Częstotliwość kwartalnik
Państwo  Polska
Wydawca Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczne
Pierwsze wydanie 2002
Redaktor naczelny Sławomir Sierakowski
Średni nakład 6500 egz.
Format 165 x 238
Liczba stron 424
ISSN 1644-0919
OCLC 51747031
Strona internetowa

Krytyka Politycznalewicowe czasopismo społeczno-polityczne ukazujące się od 2002. Jego założycielem i redaktorem naczelnym jest Sławomir Sierakowski.

Nazwa czasopisma nawiązuje do młodopolskiej „Krytyki” Wilhelma Feldmana (na łamach której publikował m.in. Stanisław Brzozowski) i drugoobiegowej „Krytyki” publikującej teksty opozycyjnych pisarzy i publicystów.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

„Krytyka Polityczna”, zdaniem jej założycieli, ma służyć budowaniu nowego środowiska lewicowego w Polsce. Jednym z elementów misji pisma oraz tworzonego wokół niego środowiska jest połączenie dotąd oddzielonych od siebie pól kulturowych: politycznego, naukowego, literackiego, teatralnego, filmowego i artystycznego. „Krytyka Polityczna” współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami, nieformalnymi grupami i środowiskami, najbliżej z Korporacją Ha!art, TR Warszawa, Fundacją Galerii Foksal. Zespół KP przedstawia swoje opinie, komentarze i aktualne działania na swojej witrynie internetowej.

Do końca 2015[1] roku pismo było częściowo dotowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego[2].

Redakcja „Krytyki Politycznej”[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku środowisko skupione wokół „Krytyki Politycznej” stworzyło w centrum Warszawy otwartą REDakcję (ul. Chmielna 26 lok. 19) – ośrodek wymiany myśli, dyskusji, prezentacji prac artystycznych, projektów społecznych i politycznych. Organizowane tu są spotkania otwarte, dyskusje, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy. W lokalu działa także punkt dystrybucji książek i czasopism alternatywnych. Do udziału w debatach zapraszani są działacze społeczni, animatorzy kultury, publicyści i politycy. Gośćmi REDakcji byli m.in. filozofowie Slavoj Žižek, Peter Singer, reżyser René Pollesch. REDakcja KP została nominowana do nagrody kulturalnej „Wdechy 2006”. W styczniu 2008 otrzymała nagrodę „Wdechy 2007" w kategorii Miejsce Roku przyznaną przez dziennikarzy „Gazety Co jest grane?” - warszawskiego dodatku „Gazety Wyborczej[3]. REDakcja działała do września 2009, kiedy środowisko „Krytyki Politycznej” przeniosło się do nowej siedziby na Nowym Świecie 63, gdzie tworzy Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat”. Od sierpnia 2012 roku siedziba redakcji oraz wydawnictwa „Krytyki Politycznej” mieści się przy ulicy Foksal 16[4].

Wydawnictwo Krytyki Politycznej[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2006 roku środowisko związane z pismem i we współpracy z Korporacją Ha!art, rozpoczęło wydawanie nowej serii książkowej - Seria Krytyki Politycznej. Pierwszy tom ukazał się w grudniu 2006 r.

We wrześniu 2007 roku środowisko związane z pismem stworzyło nową, niezależną oficynę wydawniczą – Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Redaktorami i tłumaczami wydawnictwa są członkowie zespołu KP. Okładki i ilustracje przygotowują artyści związani ze środowiskiem KP: Artur Żmijewski, Wilhelm Sasnal, Grupa Twożywo, Joanna Rajkowska i inni. Książki wydawane są w kilku seriach – Idee, Publicystyczna, Kanon, Literacka, Przewodniki, Ekonomiczna, Historyczna, Pisma Kuronia. Wybrane publikacje ukazują się poza seriami.

Dziennik Opinii[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 roku Krytyka Polityczna prowadzi portal internetowy, wirtualny odpowiednik gazety codziennej, skupiający się na aktualnych wydarzeniach politycznych i kulturalnych z Polski oraz ze świata. Dziennik powstał przy wsparciu dofinansowywane Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe oraz Open Society Foundations, dofinansowywany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Czasopisma”[5].

Instytut Studiów Zaawansowanych[edytuj | edytuj kod]

Instytucja naukowo-badawcza powołana w 2012 r. przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego. Instytut wzorowany jest na Institute for Advanced Study, zajmuje się badaniami i dydaktyką na polu współczesnej kultury[6].

Kluby Krytyki Politycznej[edytuj | edytuj kod]

Kluby Krytyki Politycznej mieszczą się w Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Cieszynie, Gdańsku, Gnieźnie, Jeleniej Górze, Kaliszu, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Pile, Poznaniu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Szydłowcu, Toruniu i we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]