Krzemień (Pojezierze Ińskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzemień
Jezioro Krzemieńskie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Krzemień
Region Pojezierze Ińskie
Wysokość lustra 90,9 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 233,35 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,4 km
1,0 km
Głębokość
• maksymalna

29,2 m
Położenie na mapie gminy Dobrzany
Mapa lokalizacyjna gminy Dobrzany
Krzemień
Krzemień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzemień
Krzemień
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krzemień
Krzemień
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu stargardzkiego
Krzemień
Krzemień
Ziemia53°22′33″N 15°32′22″E/53,375833 15,539444

Krzemieńjezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w gminie Dobrzany, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Krzemień znajduje się w południowej części Ińskiego Parku Krajobrazowym, ok. 4 km na wschód od miasta Dobrzany oraz ok. 5 km na południe od miasta Ińsko.

Według danych gminy Dobrzany powierzchnia zbiornika wynosi 233,35 ha, a maksymalna głębokość 29,2 m[1]. Krzemień jest jeziorem o II klasie czystości[1]. Jezioro jest wykorzystywane przez płetwonurków.

Linia brzegowa Krzemienia jest przeważnie prosta, a brzegi wysokie porośnięte od strony północnej lasem bukowym. Od strony północno-wschodniej jeziora jest ujście rzeki Iny – dość wąskie, kamieniste z szybko płynącą wodą. 200 m dalej w kierunku południowo-wschodnim wpada potok z pobliskiego jeziora Chotom. Zespół źródlisk, Chotom oraz las nad Krzemieniem stanowi od 2007 r. rezerwat przyrody nieożywionej "Krzemieńskie Źródliska", w którym występują wychodnie warstw wodonośnych i rozwijają się unikalne ekosystemy źródliskowe i bagienne[2]. Przez rezerwat prowadzi znakowany zielony turystyczny Szlak Wzniesieniami Moreny Czołowej (DobrzanyIńskoCieszyno)[3].

Na południowym brzegu leży wieś Krzemień – tu znajduje się słynna w okolicy, ogromna lipa – ponad 400 letni pomnik przyrody, a 400 m na wschód znajduje się wypływ Iny z jeziora, który jest szeroki, silnie zabagniony. Na południe od jeziora występują tereny polne.

Według typologii rybackiej jest jeziorem sielawowo-leszczowym[1][4]. Dominuje tu leszcz,szczupak, a gatunkami towarzyszącymi są okoń i węgorz[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 3.1.6. Hydrologia i hydrografia. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Dobrzany 2004 -2015. Urząd Miejski w Dobrzanach, s. 24.
  2. Obiekty chronione w Ińskim Parku Krajobrazowym (pol.). Zespół Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego. [dostęp 2009-01-03].
  3. Jerzy Kosacki, Bogdan Kucharski: Pomorze Zachodnie i Środkowe. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 2001, s. 410-412. ISBN 83-7200-583-4.
  4. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]