Zobacz w indeksie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego hasło Kremieńczuk
Krzemieńczuk (ukr. Кременчук, Kremenczuk ) – miasto w środkowej części Ukrainy , w obwodzie połtawskim . Port nad Dnieprem .
Krzemieńczuk ok. 1900 roku
Krzemieńczuk prawdopodobnie został założony w 1571 roku[2] . Leżał wówczas w województwie kijowskim Korony Królestwa Polskiego . W 1596 został tu wzniesiony przez Polaków zamek[3] . W XVII wieku twierdzę w Krzemieńczuku obwarowywał Guillaume Le Vasseur de Beauplan . W 1625 na obszarze współczesnego Krzemieńczuka została podpisana ordynacja kurukowska pomiędzy Polską a zbuntowanymi Kozakami . Krzemieńczuk wraz z Ukrainą Lewobrzeżną odpadł od Polski w połowie XVII wieku na skutek powstania Chmielnickiego . Na mocy Artykułów Moskiewskich z 1665 roku w mieście ustanowiono garnizon rosyjski. Utratę miasta na rzecz Rosji potwierdził pokój Grzymułtowskiego w 1686 roku. Od 1803 przynależało administracyjnie do guberni połtawskiej Imperium Rosyjskiego .
W 1897 miasto zamieszkiwało 63 007 ludzi, głównie Żydzi , Ukraińcy i Rosjanie , w mniejszym stopniu Polacy , Niemcy i Tatarzy [4] . W latach 1899-1917 w mieście kursowała komunikacja tramwajowa . Od 1922 miasto należało do ZSRR . Znajdowało się pod okupacją niemiecką od września 1941 do września 1943 roku.
W 2014 roku mer Krzemieńczuka Ołeh Babajew zginął w zamachu.
Kościół katolicki pw. św. Mikołaja
Dawna siedziba ziemstwa
Gmach Banku Państwowego
Dwie wieże ciśnień
Dom kupca Czurkina
Dom fabrykanta Rabinowicza
Borysów , Białoruś
Berdiańsk , Ukraina
Bydgoszcz , Polska
Biała Cerkiew , Ukraina
Bitola , Macedonia Północna
Wenzhou , Chiny
Kołomyja , Ukraina
Michalovce , Słowacja
Providence , USA
Swisztow , Bułgaria
Snina , Słowacja