Krzna Północna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzna Północna
Ilustracja
Krzna Północna w pobliżu Karwowa
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja województwo lubelskie
Rzeka
Długość 38,5 km
Powierzchnia zlewni 456,7 km²
Źródło
Miejsce Jata (Lasy Łukowskie), Równina Łukowska
Wysokość 165 m n.p.m.
Ujście
Recypient Krzna
Miejsce miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Wysokość 143,7 m n.p.m.
Współrzędne 51°58′56″N 22°45′59″E/51,982222 22,766389
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Krzna Północna – mała rzeka przepływająca przez Równinę Łukowską, łącząca się z Krzną Południową w Międzyrzecu Podlaskim (Południowe Podlasie) i tworząca w ten sposób Krznę[1]. Podobnie jak Krzna Południowa wypływa ona z kompleksu leśnego Lasów Łukowskich, którego centrum stanowiło niegdyś niedostępne bagno Jata, a dziś jest to rezerwat leśny o tej nazwie. Krzna Północna jest rzeką krótszą niż niemal równolegle płynąca Krzna Południowa, prowadzi mniej wody, ale ma większe dorzecze[2].

W epoce plejstocenu, podczas regresji lądolodu fennoskandzkiego ze zlodowacenia Warty, jej dolina była jednym ze szlaków odpływu wód roztopowych na wschód[3]. Obecnie odwadnia północny skraj Równiny Łukowskiej, szczególnie pozostałości sandru.

Na znacznym odcinku, zwłaszcza w początkowym i środkowym swym biegu, rzeka jest uregulowana i płynie dość prostoliniowo. Od rezerwatu Jata do Gołaszyna znajduje się w Łukowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Ważniejsze miejscowości położone nad Krzną Północną: Łuków (północny kraniec miasta), Trzebieszów i Międzyrzec Podlaski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUiGK. Hydronimy. Wykaz wód płynących. s 129.
  2. Zdzisław Michalczyk, Tadeusz Wilgat: Stosunki wodne Lubelszczyzny. Wydawnictwo UMCS, 1998, s. 67. ISBN 83-227-1148-4.
  3. Wpływ lądolodu zlodowacenia warty na rzeźbę północnego przedpola Wyżyny Lubelskiej. W: Marian Harasimiuk, Wojciech Szwajgier, Sławomir Terpiłowski: Zlodowacenie warty w Polsce. Lublin: Wydawnictwo UMCS, 2004, s. 164. ISBN 83-227-2269-9.