Krzyżówka hetmańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krzyżówka hetmańska – rodzaj krzyżówki, w której objaśnienia są łamigłówkami słownymi.

Objaśnienia[edytuj | edytuj kod]

Objaśnienia w krzyżówkach hetmańskich składają się z dwóch części. Jedna z nich to zwykły, choć bardzo ogólnikowy, opis wyrazu. Druga to gra słów, która polega na łączeniu, wyszukiwaniu i przestawianiu liter i wyrazów, co zawsze jest w zakamuflowany sposób sygnalizowane. Kolejność części i granica między nimi nie jest ujawniana, interpunkcja nie ma znaczenia.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Poniższe przykłady pochodzą z Gazety w kratkę, bezpłatnego, obecnie nie wydawanego, dodatku do Gazety Wyborczej.

Opis "roztrzepana sroka i kuzynka wróbla" określa wyraz SIKORA ("kuzynka wróbla"). Słówko "roztrzepana" sugeruje, że sąsiednie wyrazy ("sroka i") należy zanagramować.

Objaśnienie "ze mną w środku zalewa, ale nie ma we śnie" dotyczy wyrazu ZJAWA ("we śnie"). Litery "JA" należy wpisać do środka wyrazu Z-ALE-WA, a następnie usunąć "ALE".

"Z torbą gna z powrotem w niekończącym się kurzu" to KANGUR ("z torbą"). Dlaczego K-ANG-UR jest rozwiązaniem "hetmańskim"? "Gna z powrotem" oznacza wyraz "gna" czytany wspak. "Niekończący się kurz" to litery KUR.

Hasło "śmieje się, skoro nie całkiem jest najeżone" oznacza wyraz RŻYSKO ("jest najeżone"). Zlepiamy "RŻY" ("śmieje się") i "SKO" ("skoro nie całkiem").

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]