Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino
Awers
Awers i rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 26 lipca 1944
Wielkość 40 x 40 mm
Kruszec brąz

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino – polskie odznaczenie wojskowe wprowadzone rozkazem Naczelnego Wodza z dnia 26 lipca 1944 roku jako odznaka pamiątkowa dla żołnierzy 2 Korpusu, uczestniczących w walkach pod Monte Cassino, celem upamiętnienia czynów oręża polskiego, dokonanych przez żołnierzy 2 Korpusu na ziemi włoskiej, ukoronowanych zdobyciem Monte Cassino.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Uprawnionymi do otrzymania odznaczenia byli wszyscy żołnierze 2 Korpusu Polskiego, którzy brali udział w walkach o Monte Cassino, Piedimonte i Passo Corno, w okresie od 12 maja do 31 maja 1944 roku, oraz wszyscy żołnierze korpusu ranni na polu bitwy w okresie od 7 kwietnia do 11 maja 1944 roku.
Odznaczenia przyznawane było na podstawie rozkazów personalnych Dowództwa 2 Korpusu, a odznaczony otrzymywał legitymację z numerem, który wybity był na rewersie krzyża.

Łącznie odznaczenie otrzymało 48 608 osób. Cofnięto nadania 27 osobom[1]

Krzyż ten nie został przyjęty do systemu odznaczeń PRL. Dopiero ustawą z dnia 16 października 1992 Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino uznano za odznaczenie o charakterze wojskowym w polskim systemie odznaczeń, jednocześnie uznając jego nadawanie za zakończone.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino jest równoramienny krzyż – kształtu Krzyża Świętego Benedykta, wykonany z brązu o wymiarach 40 x 40 mm, ramiona są profilowane. Na awersie pośrodku krzyża umieszczona jest kwadratowa tarcza z napisem MONTE / CASSINO / MAJ / 1944. Na rewersie jest taka sama tarcza z wybitym kolejnym numerem nadania odznaczenia.

Przypisy

  1. Jerzy Murgrabia: Symbole wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. s. 132.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Murgrabia: Symbole wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wydawnictwo Bellona, 1990. ISBN 83-11-07825-4.