Krzyżak rogaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyżak rogaty
Araneus angulatus
Clerck, 1757
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Podrząd Opisthothelae
Rodzina krzyżakowate
Rodzaj Araneus
Gatunek Krzyżak rogaty

Krzyżak rogaty (Araneus angulatus) – gatunek pająka z rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego czarnego odwłoku pokrytego guzami[1]. Za jego obszar występowania powszechnie uznaje się szeroki zakres geograficzny krainy palearktycznej. Jest on powszechny w Europie, choć dość rzadki w rejonach krajów skandynawskich, oraz Wysp Brytyjskich.

Gatunek został po raz pierwszy opisany w Aranei Svecici pracy dotyczącej monografii regionalnych grupy zwierząt na całym świecie, napisanej w 1757 roku przez szwedzkiego entomologa i arachnologa Carla Alexandra Clercka.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Krzyżak rogaty ma ciało osiągające długość od 15 do 16 mm[1]. Odwłok ma kształt trójkątny zwężający się ku tyłowi[1], a na 2 wyraźne guzy (rogi), pośrodku odwłoku znajduje się biała plamka[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Krzyżak rogaty żyje na obrzeżach lasów, dróg, także wśród pól i łąk. Na znacznej części obszaru palearktycznego, w tym na obszarze Polski[1].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Pająki te plotą swoje koliste sieci łowne (pajęczyny) na wysokości około 1 metra[1], choć spotyka się je także na niższych wysokościach wśród traw, w które łowią owady, będące ich głównym pokarmem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Serwis Arachnea: Araneus angulatus, krzyżak rogaty (pol.). [dostęp 2010-12-12].