Krzysztof Bobiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Adam Bobiński
Data i miejsce urodzenia 1949
Wielka Brytania
Zawód dziennikarz
Odznaczenia
Order Odrodzenia Polski Krzyż Zasługi

Krzysztof Adam Bobiński (ur. 1949) – polski dziennikarz i publicysta, działacz społeczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie polskich kombatantów, którzy pozostali na emigracji w Wielkiej Brytanii. Ukończył historię na Uniwersytecie Oksfordzkim, studiował także w Londynie. Przyjechał następnie do Polski, gdzie został warszawskim korespondentem "Financial Times" (był nim w latach 1976–2000). Pracował także dla "Washington Post" oraz BBC[1]. W 1989 znajdował się w grupie dziennikarzy relacjonujących obrady Okrągłego Stołu[2].

Później został pracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Wydawał przez kilka lat periodyk "Unia&Polska". Zajmuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji "Unia & Polska"[3], publikuje m.in. w "European Voice". Zaangażowany w negocjacje akcesyjne Polski z Unią Europejską, a także w kampanię referendalną z 2003. Za te działania został w 2005 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[4].

W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego jako lider mazowieckiej listy Platformy Obywatelskiej[5]. Pięć lat później mandat europosła z ramienia PO uzyskała jego żona, Lena Kolarska-Bobińska.

W 2013 postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji w Polsce w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]