Krzysztof Bukiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Bukiel (z prawej) w 2008 roku

Krzysztof Bukiel (ur. 20 lutego 1962 w Szczecinie) – polski lekarz, działacz związkowy, publicysta, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Szczecinie w rodzinie pielęgniarki i robotnika portowego. W 1980 rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Medycznej, do której został przyjęty bez egzaminów, jako najlepszy absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Po zakończeniu studiów w 1986 rozpoczął pracę w szpitalu w Stargardzie, w którym pracuje również obecnie[kiedy?].

Żonaty, żona – Marzena, lekarz alergolog, dwoje dzieci: syn Paweł (ur. 1986), córka Anna (ur. 1995).

Działalność związkowa i publicystyczna[edytuj | edytuj kod]

Założyciel i przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jako główny cel swojej działalności deklaruje wprowadzenia w Polsce systemu opieki zdrowotnej opartego o zasady rynkowe i dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, uznając, że taki system najlepiej zapewni lekarzom odpowiedni poziom wynagrodzeń, możliwości rozwoju zawodowego i właściwy status społeczny, a pacjentom możliwość skutecznego i niezawodnego leczenia.

Jedna z najbardziej wpływowych osób w polskiej służbie zdrowia według magazynu "Puls Medycyny".

Autor licznych publikacji dotyczących organizacji i finansowania ochrony zdrowia, zamieszczanych w pismach medycznych i prasie ogólnej.

Lider akcji protestacyjnych i strajkowych w latach: 1996 i 1997 (rządziła wtedy koalicja SLD-PSL); 1999 i 2000 (AWS-UW); 2006 i 2007 (PiS-Samoobrona-LPR).

Działalność polityczna i poglądy[edytuj | edytuj kod]

Niezrzeszony w żadnej partii politycznej. W 1991 kandydował w wyborach parlamentarnych z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w 1997 z listy Unii Prawicy Rzeczypospolitej, w 2005 z listy Platformy Janusza Korwin-Mikke, w 2007 (do Senatu) z ramienia Unii Polityki Realnej w okręgu szczecińskim (uzyskał oficjalne poparcie Stowarzyszenia na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Zachodniopomorskiego Związku Pracodawców Lecznictwa) i w 2011 z listy Prawicy Rzeczypospolitej (razem z UPR)[1], a także w wyborach samorządowych do sejmiku zachodniopomorskiego w 2014 z listy Kongresu Nowej Prawicy.

Otwarcie deklaruje poparcie dla programu: wolnego rynku, ograniczenia fiskalizmu, biurokracji i udziału państwa w gospodarce, ochrony i poparcia tradycyjnych wartości moralnych, rodziny i suwerenności Polski. Popiera wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych.

Jest przeciwnikiem karania lekarzy niespełniających ustawowego obowiązku samokształcenia się[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]